Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Şairin Şiir Evreni yolculukta buluştu

04.05.2015 15:50
Google+ ile paylaş
Türkiye’nin önemli şairlerini Şiir Kütüphanesi’nde ağırlayan Nilüfer Belediyesi, yolların şiirini yazan şair Güven Turan’ı okurlarıyla buluşturdu.

Nilüfer Belediyesi Türk edebiyatına önemli eserler kazandıran isimleri okurlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Nilüfer Belediyesi, ‘Şairin Şiir Evreni’ etkinlikleri kapsamında ‘gitmek ve yolculuklar’ yapmak üzerine şiirler yazan şair Güven Turan’ı ağırladı. Baki Asiltürk’ün sorularıyla gerçekleştirilen söyleşide şair Güven Turan, yazın hayatını okurlarıyla paylaştı.

 

Yolculukların hayatında vazgeçilmez yeri olduğunu söyleyen Güven Turan, yolculuk üzerine şiirler yazan ünlü Fransız şair Charles Baudelaire’den etkilendiğini kaydetti. Baudelaire’in ‘Ne kadar sonsuzdur dünya’ dizelerini okuyan Turan, “Gerçek gezginler yola çıkmak için yola çıkarlar. Bir yere gitmek için değil, gezmek için değil, kendilerini yola vurmak için çıkarlar. Bu dizeleri okuduğumda işte bu benim dedim. Bir gitme isteği var bende. Bir yerlere gitme, çekip gitme, yola çıkma, yolculuğa çıkma. Ama bir yandan da bir şeyler seni bir yerde bekliyor olmalı. Bir yerde bütün yolculuklara rağmen bir dönüş de söz konusu. Yani yola çıkılır, iz sürülür ama dönülür” dedi.

 

Okurlarını şiirleriyle de yolculuğa çıkaran şair Güven Turan, doğduğu kent Gerze’ye yazdığı şiiri ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Bursa’da Zaman’ın dizelerine yer verdiği ‘Bursa’ şiirini okudu.

 

Katılımcıların keyif aldığı etkinliğin sonunda Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala, şair Güven Turan ve Baki Asiltürk’e plaket vererek teşekkür etti. 

  • Şairin Şiir Evreni yolculukta buluştu
  • Şairin Şiir Evreni yolculukta buluştu
  • Şairin Şiir Evreni yolculukta buluştu
  • Şairin Şiir Evreni yolculukta buluştu

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016