Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Başkan'ın Mesajı

Merhaba

Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olan ve bir ‘sanayi kenti’ kimliğiyle yoğun göçe maruz kalan Bursa’nın en yeni yerleşim yeri olan Nilüfer, hem planlı bir bölge, hem de toplu konut bölgesi olması nedeniyle Bursa’nın cazibe merkezidir. Batı yönünde büyüyen Bursa’ya kucak açan ve ‘Bursa’nın yeni yüzü’ olarak anılan Nilüfer, çağdaş bir kent kimliği ve çağdaş belediyecilik hizmetleriyle tüm Türkiye’ye örnek olabilecek niteliktedir.


Bizler ‘Geleceğin Bursa’sını’ sağlam temeller üzerine kurmak amacıyla yola çıktık ve örnek bir kent yaratmak için bir dizi düzenleme yaptık. Oldukça eski yasalarla yönetildiği için günümüz ihtiyaçlarına yanıt veremeyen ve bürokratik hantallık nedeniyle eleştirilen belediye yapılanmasında yeni bir düzenleme gerekiyordu. Bu nedenle biz 2000 yılında Nilüfer Belediyesi’nde bir yeniden yapılanma süreci başlattık.


Belediye hizmetlerine hız ve terim kazandırma, vatandaşın değişen hizmet taleplerine cevap verebilme, kaynakları daha etkin ve verimli kullanabilme amacını taşıyan bu süreçte Kalite Yönetim Sistemi kurma çalışmalarına da başladık. Türkiye’nin imzaladığı Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Şartı, Avrupa Kentli Hakları ve İnsan Hakları gibi uluslararası sözleşmelere uygun olarak Nilüfer’de; ‘vatandaş odaklı, şeffaf, katılımcı’ bir yönetim anlayışı ile verimliliği, hizmet hızını artıracak ve kentlilik bilincini geliştirecek düzenlemeleri hayata geçirdik. Bu arada teknolojik olanaklardan yararlanarak vatandaşı bürokratik hantallıktan kurtaracak ve hem bilgiye ulaşmasını hem de hayatını kolaylaştıracak pek çok düzenleme yaptık.


Şu anda konuk olduğunuz web sitesi, Nilüfer Belediyesi’nin bu perspektifle yaşama geçirdiği teknolojik yeniliklerden biridir. Türkiye’deki e-belediye uygulamalarına örnek olan bu site sayesinde bizler yıllardır, Nilüferli vatandaşlarımıza evlerinden bile çıkmadan belediyeye ulaşma ve pek çok işlemi internet üzerinden yapma kolaylığı sağlıyoruz. Örneğin vatandaşlarımız dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar belediyeye olan vergi borçlarını bu site üzerinden ve kredi kartı aracılığıyla ödeyebiliyorlar. Yine evlerinden bile çıkmadan arsalarının imar durumuna ilişkin bilgi alabiliyor, beyanname doldurup, rayiç bedel öğrenebiliyor, inşaat ruhsatı başvurusu ve evrak takibi yapabiliyorlar. Biz bu sitede ‘şeffaflık’ ilkemizin bir ifadesi olarak bir ‘ilk’i daha başlattık ve Başkanlık makam odasına yerleştirilen bir kamera ile, vatandaşın dilediği zaman internet üzerinden Başkanlık Ofisi’ni izlemesini sağladık.


Diğer belediyelere de örnek olan e-belediye uygulamalarının yanı sıra iş akışının adım adım izlenebilmesini sağlayarak, yapılan tüm hizmetler ve hedeflerin ne oranda ve ne kadar sürede gerçekleştiğini de ‘ölçülebilir’ hale getirdik. Halkın memnuniyeti ve sürekli gelişme üzerine odaklanan bütün bu çabaların sonunda Nilüfer Belediyesi, Bursa’da kalite belgesi alan ilk belediye oldu. 12 Haziran 2002’de ISO 9001:2000 Belgesi alan Nilüfer Belediyesi, ardından da Avrupa Kalite Yönetim Vakfı’nın (EFQM) Mükemmellikte Yetkinlik Ödülü’nü ve yine EFQM’in Yerel ve Bölgesel Kamu Ödülü sürecinde Jüri Özel Ödülü’nü aldı. KalDer’in Ulusal Kalite Ödülü sürecinde 2006 Başarı Ödülünü de alan Nilüfer Belediyesi, 2008 yılında ise, Avrupa Kalite Ödülü sürecinde, yüzü aşkın kurumun yarıştığı kamu kategorisinde ilk 11’e girerek finalist olmayı başardığı için plaketle ödüllendirildi. 2013'te ise Türkiye'de ve dünyada bir ilke imza atarak Avrupa Kalite Yönetim Vakfı’nın (EFQM) Vatandaşa Değer Katma Kategorisinde Başarı Ödülü'ne layık görülen ilk yerel yönetim oldu.


Bizler Avrupa genelindeki kamu kurumlarının değerlendirildiği bu süreçten ödüllerle çıkmanın gururunu yaşıyoruz. Bu gurur ve kararlılıkla her gün yeni bir adım atarak sadece Türkiye’ye ve Avrupa’ya değil tüm dünyaya örnek olacak, ‘insanların yaşamaktan keyif alacakları’ bir kent yaratmaya çalışıyoruz.


Mustafa BOZBEY


İnşaat Yüksek Mühendisi
Nilüfer Belediye Başkanı

 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler