haber

LGBTİ sorunları Nilüfer’de masaya yatırıldı

Nilüfer Kent Konseyi önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. 22 üniversiteden öğrenciler, HTB (Homofobi, transfobi, bifobi) karşıtı buluşma için Nilüfer Kent Konseyi’nde bir araya geldi. Buluşma öncesi Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay çalışmalar hakkında bilgi verdi. Nilüfer Kent Konseyi’nin hak mücadelesi yapan bir kurum olduğunu kaydeden Atay, “Bu yıl LGBTİ sorunlarını öncelikli olarak ele almaya başladık. Bu hareketin sorunlarına kulak vermeye çalışıyoruz. Mahalle Komiteleri projemizin yeni yapılan seçimlerinde beşte bir oranında LGBTİ kotası getirdik, başvuru olmadı. Biz adımı attık ve LGBTİ’yi anlatıyoruz. Üzerimize düşen desteği vermeye hazırız,” dedi.

 

Temel sorunların ele alındığı buluşmada LGBTİ aktivistlerinden Levent Pişkin konuşmacı olarak yer aldı. LGBTİ hareketinin 22 yıldır aktif bir şekilde çalışmalarını yürüttüğünü ifade eden Pişkin, “Bu toplantının önemi yerelde yapılmasıdır. Hareketin içindeki meseleler ele alınacak. Yasal durum ve hükümet politikaları ele alınacak. Nefret cinayetlerinin artması, etkileri, hükümetin bizleri görmezden gelmesi ve yaşanan sıkıntılar dile getirilecek. Toplumda yaşanan muhafazakârlaşma, sıkıntıları ve bakış açısını da etkiliyor. Neoliberal politikalar dezavantaj sağlıyor. Algı ve zihniyet açısından Gezi olayları sonucu belli kısımda kırılma yaşandı,” diye kaydetti.

 

2002 yılında bu yana yaklaşık 180 arkadaşlarının nefret cinayeti kurbanı olduğunu vurgulayan Pişkin, “Yasalar bizim aleyhimizde gelişiyor. Normalde müebbet hapis alması gereken bir kişinin cezası, haksız tahrik indirimiyle 6 yıla iniyor. Bir de İnfaz Kanunu’yla bu ceza 3,5 - 4 yıla iniyor. Yasalar bir nevi trans öldürmeyi destekliyor. Nefret cinayeti tanımı yok ülkemizde. Avrupa’da LGBTİ’leri koruyan nefret yasaları var. En önemlisi eşit yurttaşlık politikaları var. Bizde eşit yurttaşlığı benimsetebilirsek birçok sorun çözülecek,” diye konuştu.