Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603
21
Temmuz
Pazar

Nilüfer Antika Pazarı

21.07.2019 09:00

Mekan

Nilüfer AGORA Çarşı

08.07.2019
13:00

Geleceği Üret Genç Mühendisler Yaz Kampı’na sen de katıl!
• Detaylar ve Başvuru için www.gelecegiuret.com adresini kullanabilirsiniz.
• Ücretsizdir.

12.07.2019
17:00

Merceğini sokağa ve insan öykülerine çeviren Nilüfer Fotoğraf Şenliği, fotoğrafa ve fotoğrafçıya saygı duruşu niteliğinde, Türkiye'de eşine az rastlanır bir kültür buluşması. Fotoğrafa bakınca gözün seçebildiği ışık, gölge, objeler, insan manzaraları, iletişim, uyum ve uyumsuzluk, aslında orada olmadığı halde fotoğrafın bize düşündürdüğü ve akla gelen başka şeyler, fotoğrafçının sihri ve marifetiyle bir araya gelip, kentsel zamandan ve bitmek bilmeyen telaştan nihayet soyutlanıp, kültürel iletişimin ve belleğin görsel bir formu olarak kavradığımız fotoğrafın çerçevesine girerek, ölümsüzlük özelliği kazanıyor.

Bu sene 60. yıldönümünü kutlayan İFSAK’ın (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) konuk dernek olarak 60.Yıl 60 Fotoğraf sergisi ve gösterimleriyle birlikte olacağımız Nilüfer Fotoğraf Şenliği süresince Misi'de, yaşayan kentsel mekanlarda Murat Germen'den Taş Duvar sergisi, Anadolu'dan Misi'ye Fikret Otyam sergisi gibi önemli eserleri izleme imkanı bulacağız. Ayrıca fotoğrafın kültürel alanının yanı sıra, tarihsel ve teknik alanlarına da dikkat kesilen söyleşiler, atölyeler, gösterilerle sanatçılarla fotoğraf ve sanatseverlerlerin içiçe olduğu, birlikte doğa, kırsal yaşam, sanat ve fotoğrafın konuşulup tartışıldığı keyifli dolu dolu bir haftasonu sunuyor.


Nilüfer Fotoğraf Şenliği, kenti anlamaya çalışan zihni, çerçeve ve sınırlarından kurtarıp özgürleştiren bir araç olarak gördüğümüz fotoğrafların karşısında insanları bir araya getirirken, muntazaman yan yana gelip -bizlere hissettirdikleri farklı da olsa- aynı resme bakmanın kıymetini bizlere hatırlatıyor, kültürel iletişimi teşvik ediyor ve kent kültürümüzü derinleştirmeyi amaçlıyor.

NİLÜFER FOTOĞRAF ŞENLİĞİ PROGRAM AKIŞI

 

12 Temmuz 2019 Cuma 

17.00 Sergi ve Şenlik Açılışı

Yer: Mysia Fotoğraf Müzesi Önü

SERGİLER:

Jochen Proehl “Biriktirilmiş Zaman”

Mysia Fotoğraf Müzesi

Gide Gide / Anadolu’dan Misi’ye Fikret Otyam Sergisi

Nilüfer Belediyesi Edebiyat Müzesi

Bursa Fotoğraf Grupları Sergisi

Misi Sokak Sergisi

İFSAK 60. Yıl 60 Fotoğraf

Misi Sokak Sergisi

Murat Germen “Dönüştükçe Benzeşen Kentler: Gereğinden Yoğun Yapılaşmanın Küresel Seyri”

Misi Sokak Sergisi

Misi Fotoğraf Grubu “Benim Köyüm”

Ağaç Sergi

 

18.30 Söyleşi: Elvan Baransel "Babamız Fikret Otyam" 

Yer: Nilüfer Belediyesi Edebiyat Müzesi

 

20.00 Fotoğraf Gösterimi ve Söyleşi

Dora Günel “Ötekinin Gölgesi - Aşkın ve Gölgelerin

Kadınları Projeleri / Sosyal Belgesel Fotoğraf”

Yer: Gümüştepe Mah. İletişim Merkezi

 

13 Temmuz 2019 Cumartesi      

09.00 Mysia Yolları Fotoğraf Yürüyüşü 1. Etap

Dağyenice - Atlas Köyü

Buluşma Yeri: Mysia Fotoğraf Müzesi Önü

 

12.00 Fujifilm Fotoğraf Atölyesi

Yer: Gümüştepe Mah. İletişim Merkezi

 

14.00 Çağdaş Sanat Konuşmaları

Murat Germen “Fotoğrafın Tür ve Halleri”

Yer: Sanatevi

 

17.00 Çocuklar İçin Anlatı Atölyesi 

Dilber Koç “Fotoğrafın Hikâyesi”

(9-16 yaş arası)

 

20.00 Gösterim ve Söyleşiler: “İFSAK 60. Yıl”

- İFSAK’ın Kadın Fotoğrafçıları

- Altan Bal “ Kamyoncular”

- Ali İhsan Gökçen “Buğday”

- İFSAK 25. Ulusal Kısa Film Festivali Ödüllü Filmler

Yer: Misi Kamp Karavan Tesisleri

 

14 Temmuz 2019 Pazar

09.00 Mysia Yolları Fotoğraf Yürüyüşü 2. Etap 

Maksempınar Mevki

Buluşma Yeri: Mysia Fotoğraf Müzesi Önü

 

12.00 Atölye: Nikon “Yapay Işık Kaynaklarıyla Portre”

Yer: Gümüştepe Mah. İletişim Merkezi

 

14.00 Nikon Çocuklar İçin Fotoğraf Atölyesi

 

15.00 Panel: "Dün, Bugün ve Gelecek Bağlamında Fotoğraf Sanatı ve Müzeler”

Moderatör:

- Engin Özendes (Fotoğraf Tarihçisi, Yazar)

Katılımcılar:

- Cengiz Akduman (Fotoğraf Sanatçısı)

- Umut Sülün

(Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü)

- Mert Rüstem

(Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Küratörü)

Yer: Gümüştepe Mah. İletişim Merkezi

 

20.00 Mysia Yolları Fotoğraf Yürüyüşü Gösterimi

Yer: Misi Kamp Karavan Tesisleri

 

21.00 Belgesel Film Gösterimi ve Söyleşi

Ara Güler “Islık Çalan Adam”

Katılımcılar:

- Engin Özendeş (Fotoğraf Tarihçisi, Yazar)

- Umut Sülün

(Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü)

Yer: Misi Kamp Karavan Tesisleri

21.07.2019
09:00

21 Temmuz Pazar günü binlerce ürün çeşidiyle Nilüfer Antika Pazarı sizleri bekliyor!
Yer: İhsaniye Kapalı Pazaryeri

26.07.2019
17:00

4. ÇALI KÖY FİLMLERİ FESTİVALİ

26-27-28 TEMMUZ 2019 




26 TEMMUZ CUMA

Kısa Film Seçkisi

18:00 Kurbağa Avcıları  / 29’

Yönetmen: Batuhan Kurt

18:40 Krampon / 10’

Yönetmen: Abdullah Şahin

19:00 Koza / 13’

Yönetmen: Halil Ergin


19:30 Terin Tohumu / 67’

Yönetmen: Mehmet Sarı

20:45 Topraksızlar / 44’

Yönetmen: Metin Yeğin

21: 30 ‘Alternatif Film Yapmak’ Söyleşi / Metin Yeğin

22:00 Sibel / 95’

Yönetmen: Guillaume GiovanettiÇağla Zencirci

23:30 Üç Hayat / 100’

Yönetmen: Jafar Panahi

 

27 TEMMUZ CUMARTESİ

08:00 Bursa Yoga Merkezi ile “YogaÇalı”

09:00 Doğa Yürüyüşü

10:30  Nimet Gündoğdu ile Zumba

12:00  “Harcında Sanat Var” Çocuklar için Beton Saksı ve Çiçek Dikme Atölyesi

13:00 “Belgesel Sinema ve Hikâyenin Keşfi” Atölyesi / Sezer Ağgez

15:00 “ Filmin Hikâyesi Devam Ediyor” Söyleşi / Güney Özkılınç- ÇEKÜDER’li gençler


Kısa Film Seçkisi

17:00 Giderayak / 10’

Yönetmen: Özgür Cem Aksoy

17:20 Meryem Ana / 9’

Yönetmen: Hasan Ete

17:40 Ronaldo / 12’

Yönetmen: Recep Bozgöz

18:10 Uçan Adam / 18’

Yönetmen: Uğur Ersöz, Nusret Oğuzhan Yıldız

18:40 Bakış / 4’

Yönetmen: Mustafa Ateş

18:45  Gümüş / 16’

Yönetmen: Deniz Telek


19:00 Sen Aydınlatırsın Geceyi / 107’

Yönetmen: Onur Ünlü

Yönetmen Onur Ünlü Katılımıyla Söyleşi

22:00 Nebula / 73’

Yönetmen: Tarık Aktaş

Nebula Film Ekibi Katılımıyla Söyleşi

00:00 DJ Performans / Kozmonot Osman

 

28 TEMMUZ PAZAR

08:00 Bursa Yoga Merkezi ile “YogaÇalı”

09:00 Doğa Yürüyüşü

10:30  Nimet Gündoğdu ile Zumba

13:00 FujiFilm Fotoğraf Atölyesi  / Ahmet Sungur

14:00 Çocuklarla Sinema Atölyesi /  Gürşad Özdamar (1.grup 6-9 yaş)

16:00 Çocuklarla Sinema Atölyesi / Gürşad Özdamar (2.grup 10-13 yaş)


Kısa Film Seçkisi

17:00 Sonsuz / 13’

Yönetmen: Murat Çetinkaya

17:30 Fegere / 22’

Yönetmen: Cahit Kaya Demir

18:10 Timşel / 9’

Yönetmen: Serkan Uzunyol


18:30 Güvercin Hırsızları /82’

Yönetmen: Osman Nail Doğan

Yönetmen Osman Nail Doğan katılımıyla Söyleşi

20:15 Woman At War / 104’

Yönetmen: Benedikt Erlingsson

22:00 Konser / DenDen ve Eksi6