Geçmiş Başkanlarımız

ekrem barışık.jpg (25 KB)

EKREM BARIŞIK
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin İlk Başkanı

1932 yılında Kütahya'da doğdu. İlk-orta-lise tahsilini Kütahya'da tamamladı. Yüksek öğrenimine Hukuk Fakültesinde başladı. 1952 yılında Hava Harp Okulu'na girerek 1955 yılında mezun oldu.1981 yılına kadar Türk  Silahlı  Kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde hizmet etti. Kore ve Kıbrıs'ta görev yaptı. 177. Alay Komutanlığı'ndan emekli olduktan sonra Bursa 'ya döndü.1982-1984 yılları arasında Bursa Belediye Başkanlığı görevinde bulunurken, 1984 yılında yapılan yerel seçimlerde ANAP'tan Belediye Başkanlığı'na seçilerek başkanlık görevine devam etti. Belediye Konservatuarı'nın kuruluşunu gerçekleştirdi. Kardeş şehircilik ilişkilerini geliştirdi. Kent tarihi dokusunun korunması ve yaşatılmasına yönelik çalışmalar, Uluslararası ilişkiler ve sosyal-kültürel faaliyetleri ile Avrupa Şeref Bayrağı'nın alınmasını sağlarken, 1991 yılında Bursa'ya en büyük Uluslararası ödül olan Avrupa Şehri unvanının kazanılmasına da zemin hazırladı. Bursa'nın Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçmesi ile 1987-1989 yılları arasında kentin ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevini sürdürdü. 1987 yılında ODTÜ'ye Kent İçi Ulaşım Master Planı'nı hazırlatarak Bursa'nın gündemine hafif raylı sistemini getirdi. 1995-1998 yılları arasında da Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı Genel Sekreterliği'nde bulundu. Başlıca özel zevkleri kitap okumak, müzik dinlemek sosyal-kültürel faaliyetlere katılmak ve avcılık olan Barışık, Doktor Engin Barışık ile evli olup bir kız ve bir erkek çocuk babasıdır. Barışık 5 Aralık 2019’da hayata gözlerini yumdu.

 ZİYA GÜNEY-1989-1994.jpg (40 KB)

ZİYA GÜNEY
Nilüfer Belediyesi 1. Dönem Belediye Başkanı

1945 yılında Bursa'da doğdu. İlk, orta ve liseyi Bursa'da tamamladı. İstanbul Maçka Yük. Tek. Okulu İnşaat Şubesi'nden mezun oldu ve okul devresinde talebe derneklerinde başkanlık ve yöneticilik yaptı... 1968-1970 yıllan arasında Yd. Sb. olarak vatani görevini tamamladıktan sonra B. Almanya'ya gitti. Orada bir taraftan İnşaat Mühendisliği öğrenimini tamamlarken diğer taraftan, belediyecilik, şehircilik ve çevre konularında araştırmalar yaptı. 1978'de Bursa'ya döndü ve serbest çalışmanın yanında aktif siyasete başladı. Yerel gazetedeki köşesinde ülkemizin ve kentimizin önemli şehircilik ve çevre problemlerini dile getirdi. Siyasette il ve ilçe başkanlıkları ile 1989-1994 yılları arasında Nilüfer Belediye Başkanlığı yapan Ziya Güney Almanca bilmekte ve ilki Almanya'da "Yurt Dışındaki İş Gücümüzün Problemleri" diğeri de 1994'de "Dünyada ve Türkiye'de Yeni Belediyecilik Anlayışı ve Metropoliten Yönetimler" olmak üzere yayınlanmış 2 kitabı ile birçok araştırma ve makalesi bulunmaktadır. Güney, 8 Kasım 2018'de hayata gözlerini yumdu.

farukbaykal_ana.jpg (77 KB)

FARUK BAYKAL
Nilüfer Belediyesi 2. Dönem Belediye Başkanı

1946 yılında Bursa-Karacabey-Danişment köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Bandırma'da, lise ve yüksek okulu İstanbul'da bitirdi. 1973 yılında Elektrik Mühendisi olarak Türkiye Elektrik Kurumu Bursa 3. Bölge Müdürlüğünde çalışmaya başladı. 1983 yılına kadar çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Belediye bünyesinde bulunan elektrik işletmelerinin TEK'e devredilmesi ile birlikte Bursa İl İşletme Müdürlüğü görevine getirildi. Bu görevde 1991 yılına kadar çalıştı, aynı yıl TEK'te yapılan düzenleme ile Bursa Müessese Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 1994 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi'nden Nilüfer Belediye Başkan Adayı oldu. Seçim sonucunda 1994-99 yılları arasında Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yılında sonra ticarete başladı. Evli ve iki çocuk babasıdır. 

mustafa bozbey.jpg (61 KB)

MUSTAFA BOZBEY
Nilüfer Belediyesi 3-4-5 ve 6. Dönem Belediye Başkanı

1962 yılında Bursa, Nilüfer ilçesi, Özlüce Mahallesi'nde doğan Mustafa Bozbey, 1999 yılında devraldığı Nilüfer Belediye Başkanlığı görevini aralıksız tam 20 yıl yürütmüştür. Yeni yapılanan Nilüfer'e çağdaş bir kentleşme vizyonu kazandıran Bozbey, 5 yıllık başarılı bir çalışma döneminin ardından, 28 Mart 2004 seçimlerinde bir kez daha Nilüfer Belediye Başkanlığı'na aday oldu. Seçim yarışına bu kez CHP'den giren ve başarılı çalışmalarıyla halkın takdirini kazanan Bozbey, bu takdirin sandığa yansıması sonucu bir "ilk"e imza atarak, Bursa'nın siyaset tarihinde merkez ilçelerde iki dönem üst üste seçim kazanan ilk ve tek belediye başkanı oldu. Bozbey, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ise yine bir ilki gerçekleştirerek Bursa'da üç dönem üst üste seçim kazanan ilk başkan oldu. Seçim yarışına yine CHP'nin adayı olarak giren Bozbey, Nilüfer'e kimlik kazandıran 10 yıllık çalışmalarının ardından, halkın takdiriyle seçimi bir kez daha açık farkla kazandı. Başarılar ve ödüllerle dolu geçen bir 5 yılın daha ardından Bozbey, 30 Mart 2014 seçimlerinde bir kez daha CHP'den Nilüfer Belediye Başkanlığı'na aday oldu. 15 yıl boyunca hayata geçirilmiş başarılı çalışma ve uygulamalar ile Türkiye'ye hatta dünyaya örnek olan bir kent yaratılmasını sağlayan Bozbey, 2019 yılında sonlanan 20 yıllık Nilüfer Belediye Başkanlığı görevinin ardından siyasi yolculuğunda, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını koymuştur. Seden Bozbey ile evli olan Mustafa Bozbey, Side isminde bir kız çocuğu babasıdır.

BaskanErdem23.jpg (38 KB)

TURGAY ERDEM
Nilüfer Belediyesi 7. Dönem Belediye Başkanı

Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı Yenisölöz beldesinde 1959 yılında doğdu. Memur bir baba, ev kadını bir annenin ilk çocuğuydu. İlköğrenimini Yenisölöz’de tamamladıktan sonra orta ve lise eğitimini Bursa Erkek Lisesi’nde yaptı. Daha çocukluk döneminden başlayarak kent yapısına duyduğu ilgi ve hissettiği sorumluluk onu mimarlık mesleğine yöneltti. 1977 yılında kazandığı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu ve  Bursa’da serbest mimar olarak çalışmaya başladı. 1998 tarihinden itibaren 3 dönem Bursa Mimarlar Odası başkanlığı görevine seçildi. Yaşadığı ilçe olan Nilüfer’deki değişim ve dönüşüm heyecanına mesleki birikimiyle katkı sunmak istedi ve 2004 yılı yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi listesinden meclis üyesi olarak seçildi. 2006 yılında Nilüfer Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Dönemin Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile birlikte Nilüfer’in sağlıklı ve planlı bir kent olarak gelişmesi için yoğun bir çaba harcadı.  2019 yılındaki yerel seçimlerde CHP adına rekor bir oy oranı ile Nilüfer Belediye Başkanlığı'na seçildi. Zeynep Terzioğlu Erdem ile evli olan Turgay Erdem, bir kız ve bir erkek çocuğu babası, bir de torun sahibidir.