Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Bozbey: Basın özgürlüğü demokrasilerin olmazsa olmazıdır

09.01.2015 17:53
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak tüm basın emekçilerinin gününü kutladı ve basın özgürlüğünün önemine vurgu yaptı.

“Bugün Çalışan Gazeteciler Günü,

 

Haber yazmanın, soru sormanın bir bedelinin olduğu Türkiye’de çalışabilen, bedel ödemeyi göze alabilen gazetecilerin günü.

 

Ancak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde baskının ve yasaklamaların arttığı, bilgilenme kanallarının tıkandığı bir ortamda özgür basından söz edemiyoruz. Basın özgürlüğü demokrasilerin olmazsa olmazıdır ve ancak basın özgürlüğünün olduğu yerlerde diğer hak ve özgürlüklerden bahsedilebilir. Halkı haberdar eden, gerçekleri öğrenmelerini sağlayan gazeteciler demokrasinin gelişmesinde önemli bir role sahip. Haber verme, bilgilendirme, denetleme ve eleştiri yapma, kamuoyu oluşturma, toplumun çıkarlarını koruma, özgür tartışma ortamı yaratarak toplumsal bilinci güçlendirme, toplumu eğitme ve düşünce dünyasını zenginleştirme gibi yaşamsal sorumlulukları bulunan basın, bu yönüyle kamusal görev yapmaktadır. Basının toplumun sesi olma işlevini yerine getirebilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin kaldırılmasına, doğru, ilkeli, kişilik haklarına ve özel yaşama saygılı habercilik anlayışının benimsenmesine, her koşulda meslek etiğinin gözetilmesine bağlıdır.

 

200’e yakın gazetecinin cezaevine girip çıktığı, gazetecilik mesleğinin her gün biraz daha erozyona uğradığı, sadece 2014 yılında 700’ü aşkın gazetecinin işten atıldığı bir tablo karşısında en büyük beklentimiz basının, toplumun sesi olma işlevini özgür bir şekilde yerine getirebilmesi.

 

Hayatlarını mesleklerine göre değiştiren, günün her vaktini haberin, gündemin ve doğru bilginin peşinde koşarak geçiren, kalemini halkın çıkarları için kullanan, demokrasiyi, çoğulculuğu ilke edinen basın dünyasının emektarlarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

 

Çalışamayan, ellerinden kalemleri, mikrofonları alınan, köşeleri kapatılan, programları yayından kaldırılan gazetecilerin de daha aydınlık günlere kavuşmaları dileğiyle esenlikler diliyorum.”

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016