haber

Kemal Varol: Derdi olan bir yazarım

Nilüfer Belediyesi’nin, tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Misi (Gümüştepe) Mahallesi’nde yazın hayatına kazandırdığı Misi Yazıevi, konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Çalışmalarını dingin bir ortamda tamamlamak için Misi Yazıevi’ni tercih eden yazar ve şairler, aynı zamanda da Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’nin düzenlediği söyleşilerde Bursalı edebiyat tutkunlarıyla bir araya geliyor. Nilüfer Belediyesi’nin Misi Yazıevi’nde ağırladığı isimlere, yazar Kemal Varol da eklendi. Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’nin yaz dönemi boyunca sürdürdüğü Misi Akademi programı kapsamında gerçekleştirilen Roman Atölyesi’nin de yürütücülüğünü yapan Kemal Varol bu kez, “Yazıevi Buluşmaları” söyleşisinde Bursalı okurlarıyla bir araya geldi. Söyleşiye Âşıklar Bayramı kitabından kısa bir metin okuyarak başlayan Kemal Varol, yazın hayatının bilinmeyen yönlerini, deneyim ve tecrübelerini de katılımcılarla paylaştı. Söyleşiyi ilgiyle takip eden edebiyat tutkunları, merak ettiği sorulara da yanıt buldu.

 

“Yazar egosuyla yaşayan biri değilim”

“Derdi olan bir yazarım” diyen Kemal Varol,  “Kendimi yetenekli saymam ama şahsi ve politik dertleri olan, bu ülkeye dair bir takım sıkıntıları olan bir yazarım. Bunun farkındayım ve metne de öyle yaklaşırım. Başkası olmaya çalışmam, özenmem” diye konuştu. Yazar egosuyla yaşayan biri olmadığının da altını çizen yazar Kemal Varol, bunun aksine çok sıradan yaşamaya çalıştığını ifade etti. Varol, “Bu beni rahatlatıyor. O egodan kurtulduğunuz anda işi, daha iyi görerek, odaklanarak ve severek yapıyorsunuz. Sıradanlaştığım anda rahatlayan biriyim. Yazarlığımın konuşması derdinde değilim” şeklinde konuştu.


Geniş coğrafyalara açılma gibi bir hayalinin olmadığını belirten Kemal Varol, yerel olana kıymet verdiğini vurguladı. Varol şu ifadeleri kullandı: “Amerika’da da okunabilecek bir hikaye yazarım. Bu, çok zor bir şey değil ama o zaman hem ben keyif almam hem de bu benim hikayem olmaz.”