Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Bozbey: Kentsel dönüşüm insanla başlar insanla biter

18.10.2014 16:15
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kentsel dönüşümün insanla başlayıp biteceğini söyleyerek, yapılan çalışmaların kentsel yenileme olduğunu vurguladı.

Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası tarafından düzenlenen Kentsel Dönüşüm Yasası Bilgilendirme Toplantısı’na katılan Başkan Mustafa Bozbey, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Mustafa Bozbey, kentsel dönüşümün Türkiye’de farklı algılandığını belirterek, “Yasa çıktı ama kentsel dönüşümden ne anladığımızı ortaya koymamız lazım. Şu anda konuşulanların hepsi bana göre kentsel yenilemedir. Niçin bunu söylüyorum,  insanın olmadığı yerde bir dönüşümden bahsetmek mümkün değildir. Kentsel dönüşüm insanla başlar insanla biter. Arada binaları değiştirirsiniz ya da yenilersiniz. Kamuoyunda tamamen kentsel yenileme esastır. Burada insanın dönüşümünden bahsedilmediği için de bir kentsel dönüşümün hiç bir esprisinin kalmadığını görüyoruz. Kentsel dönüşümlerde eğer gerçekten kentsel dönüşümse, önce o bölgenin yapılarıyla beraber insanlarının da hangi işle uğraştığını veya nasıl bir yaşam sürdüğü de çıkarılarak orada insan üzerinden bir dönüşüm başlatılması lazım. İnsanları alışık olduğu yaşam kültüründen çok katlı lüks site içerisine alırsanız belki mutlu olmayacaklar. Önce insanların ne istediğine bakacaksınız. Biz Nilüfer Belediyesi olarak insan odaklı kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz,” dedi.

 

Bazı bölgelerde imar planlarının ilgili bakanlıkta oturulan yerden yapıldığını belirten Bozbey, “Bir yerin imar planını en iyi o bölgenin yerel yöneticisi bilir. Ankara’da masada oturan bir memur uzaktan plan değişikliği yapamaz. Umarım bakanlık bu hatadan bir an önce döner ve uygulamalar olması gerektiği olur,” diye konuştu.

  • Bozbey: Kentsel dönüşüm insanla başlar insanla biter
  • Bozbey: Kentsel dönüşüm insanla başlar insanla biter

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016