Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Nilüfer’de Tanıl Bora ile geçmişle yüzleşmek üzerine

26.01.2015 10:40
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen Bir daha asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür Sergisi kapsamındaki söyleşiye konuk olan Tanıl Bora, edebiyat tutkunlarıyla Nilüfer’de buluştu.

Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü edebiyat dünyasının önemli isimlerini okurlarla buluşturmaya devam ediyor. Nâzım Hikmet Kültürevi’nde yapılan Bir daha asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür Sergisi kapsamındaki söyleşinin konuğu bu kez Tanıl Bora oldu. Asena Günal’ın kolaylaştırıcılığında gerçekleşen söyleşide Türkiye’deki siyasal düşünceler, sağ ideolojiler ve milliyetçilik üzerine ağırlıklı çalışmalar yapan Tanıl Bora, geçmiş ve modern zaman arasında geçen yüzleşme olgusuna dikkat çekti. Modern zamanların unutma kabiliyeti üzerine kurulduğunu belirten Bora, “Günümüzde artık her şeyi çok daha rahat unutuyoruz. Zaman hızlandı, bilgi çoğaldı. Unutmayı teşvik eden bir dünya ve çağda yaşıyoruz. Geçmişle yüzleşmek zor bir iş. Modern zaman ileriye bakan umut dolu bir zamandır. Geçmişle yüzleşmek ve hesaplaşmak mücadele gerektirir,” dedi.

 

Ulus devletlerin ve milliyetçi ideolojilerin geçmişle yüzleşmek için ciddi bir emek harcadığına değinen Tanıl Bora, “Türkiye’de geçmişle yüzleşmek son 20 yılda bir hayli şöhret oldu. Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmesinde zorlayan etkenler var. Türkiye’nin geçmişinde unutulması gereken birçok travma var. 12 Eylül, Dersim, Sivas ve Kürt olayları gibi başlıca geçmiş sorunlar eşelendikçe acı veriyor. Bu yaraların kanıyor olması beraberinde çokça problem yumağı getiriyor. Özür dilemek zordur. Türk Devleti için özür dilemek daha da zordur. Özür dilemek, toplumun bazı kesimlerinden baskı yaratsa da devletler açısından tazminat yükü getireceğinden de zor geliyor,” diye konuştu.

  • Nilüfer’de Tanıl Bora ile geçmişle yüzleşmek üzerine
  • Nilüfer’de Tanıl Bora ile geçmişle yüzleşmek üzerine

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016