Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Binyazar, Aziz Nesin’i anlattı

26.05.2015 14:29
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi 2015 yılını Aziz Nesin Yılı olarak ilan ederek düzenlediği etkinliklerle usta yazarı anmaya devam ediyor. Yazar ve eğitmen Adnan Binyazar, ‘Bir dost gözüyle’ adlı söyleşide Aziz Nesin’i anlattı.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü, ‘‘2015 Yılın Yazarı: Aziz Nesin’’ etkinlikleri kapsamında yazar ve eğitmen Adnan Binyazar’ı konuk etti. Nilüfer Belediyesi Akkılıç Kütüphanesi’nde düzenlenen söyleşiye edebiyat tutkunları büyük ilgi gösterdi. Aziz Nesin ile olan dostluğunu kitaplarına da yansıtan Binyazar, onun Türk yazın ve düşünce dünyasına etkisini gençlere anlattı.

 

Aziz Nesin’in Türk Edebiyatı için çok şey yaptığını belirten Binyazar, “O Türkiye’nin iradesi en yüksek insanlardan biridir. Düşündüğünü yapan ve asla ödün vermeyen bir insandır. Devlete karşı bile kendi sınırlarını belirleyecek kadar yüksek kişilikli insandı Aziz Nesin. O kendi çapında bir köy enstitüsü sistemi kurmaya çalıştı. Aziz Nesin her zaman kendi işine bakarak başarıyı kendi gücünden aldı” dedi.

 

Aziz Nesin’in Türk diline çok önem verdiğini kaydeden Binyazar, “Aziz Nesin, dille ayakta kalan yazardı. Dili başarılı kullanan insandı. En duyulmadık deyim ve atasözü kullanarak,  dile yeniden anlam vermek isterdi. Shakespeare için ‘İngilizce’ye 15 bin kelime kazandırdı’ derler. Aziz Nesin kelime kazandırmadı ama dilin kullanım alanlarını genişletti. Halk dilini sanatsal şekilde kullandı. Gençlerimiz dilimize sahip çıkmalı. Dilini kaybeden toplumlar benliğini de kaybeder” diye konuştu.

 

Adnan Binyazar söyleşisinde genç dinleyicilerinin de sorularını yanıtladı.

  • Binyazar, Aziz Nesin’i anlattı
  • Binyazar, Aziz Nesin’i anlattı
  • Binyazar, Aziz Nesin’i anlattı

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016