Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Nilüfer’de tiyatro keyfi sürüyor

25.04.2016 11:47
Google+ ile paylaş
5 Nilüfer Tiyatro Festivali’nde sona doğru yaklaşılırken, sanatseverler birbirinden değerli oyunlarla buluşmaya devam ediyor. “Bağ”, “Tek Kişilik Şehir”, “Fail” ve “Şehir Büyüyor” seyirci karşısına çıkan oyunlar arasındaydı.

Türkiye’nin en büyük ve uzun soluklu festivali olan 5. Nilüfer Tiyatro Festivali, final haftasında tiyatro topluluklarına ve tiyatroseverlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

32 günde 115 gösterimle sanatseverlerin büyük ilgisiyle karşı karşıya kalan festival kapsamında Fail, Tek Kişilik Şehir,  Bağ ve Şehir Büyüyor isimli oyunlar seyirci ile buluştu.

 

Kafka’nın hayatı Bağ’da

 

Eksik Tiyatro’nun sahnelediği Franz Kafka’nın yazdığı Bağ, Görükle Sanat Mahal’de seyirci karşısına çıktı. Oyunda, dünyadaki sorunların en basiti ama en çözümsüzü olan insanlar arasında çatışmalardan doğan sorun ele alınıyor. Bağ, insanlık tarihi boyunca tam anlamıyla çözülemeyen bu problemleri bizzat yaşayan ve çözüme varamayan yazar Franz Kafka üzerinden anlatıyor. Oyunun bu deneydeki amacı Franz Kafka’nın kendi hayatı, yaşam ideolojisi ve varoluş sancılarını da anlamlandırarak babası Hermann Kafka ile arasında gelişen sorunları çözmektir. Furkan Yazıcı ve Hakan Kirez’in  hem yönettiği hem de  İlayda Çoğ ve Tarık Şenocak ile birlikte rol aldığı oyun izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

 

Pupa Sanat’tan Tek Kişilik Şehir

 

5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde yer alan Pupa Sanat da Tek Kişilik Şehir ile sanatseverlerin karşısına çıktı. Behiç Ak’ın yazdığı, Talip Aydemir’in yönettiği Tek Kişilik Şehir, Uğur Mumcu Sahnesi ve Sanat Mahal’de izleyici karşısına çıktı. Tek Kişilik Şehir, yalnızlığın, kendine yabancılaşmayı da beraberinde getirdiği bir distopya. Seyirciye, insanları ve şehirleri neyin beklediğine dair yeni bir kapı aralayan oyun büyük ilgiyle izlendi.

 

Dink cinayetini konu alan oyun: Fail

 

Prova Tiyatrosu da Fail ile Nilüfer’de seyirci ile buluştu. Bir depoda geçen oyunun yönetmeni Soner Sancaktepe. Festivalin özgün yapımlarından biri olan Fail’de bir depoda üç gazeteci ve bir tetikçi, yerde duran siyah telefondan gelecek ölüm emrini beklemektedir. Tetikçi Ermeni bir gazeteciyi gün ortasında gazete binasının önünde öldürmüş ve hizmet ettiği güçlere çalışmaya devam etmektedir. Hrant Dink cinayetini konu eden oyun gerçek mekan kullanımıyla ve oyuncuların başarılı performansıyla dikkat çekiyor. 

 

Tiyatro Temas’tan Şehir Büyüyor

 

Tiyatro Temas da “Şehir Büyüyor” isimli oyunu Nilüfer’de sahneledi. Yeton Neziray’ın yazdığı, Senem Cevher’in yönettiği oyun Uğur Mumcu sahnesinde sergilendi. Tiyatro Temas, dünyanın ortak sorunu olan, insanın insanı ayrıştırması ve öteki kavramını, Almanya’dan Kosova’ya  zorla gönderilmiş bir Çingene ailesinin başından geçen  trajik bir olay üzerinden sahneye taşıyor. Bu trajik öykü , naif, çocuksu eğlence dolu bir atmosferle  acı, sert bir taşlama arasında  gidip gelen  bara mizahla anlatılıyor. 

  • Nilüfer’de tiyatro keyfi sürüyor
  • Nilüfer’de tiyatro keyfi sürüyor
  • Nilüfer’de tiyatro keyfi sürüyor
  • Nilüfer’de tiyatro keyfi sürüyor
  • Nilüfer’de tiyatro keyfi sürüyor
  • Nilüfer’de tiyatro keyfi sürüyor
  • Nilüfer’de tiyatro keyfi sürüyor
  • Nilüfer’de tiyatro keyfi sürüyor

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016