Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Cahit Külebi’nin mektupları “Edebiyat Belgeliği Müzesi”nde yer alacak

22.03.2017 13:10
Google+ ile paylaş
Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan, kişisel arşivinde bulunan Türk şiirinin önemli isimlerinden Cahit Külebi’ye ait mektupları, Misi Mahallesi’nde açılması planlanan Edebiyat Belgeliği Müzesi’ne bağışladı.

Nilüfer Belediyesi’nin Misi (Gümüştepe) Mahallesi’nde çalışmalarını sürdürdüğü Edebiyat Belgeli Müzesi’ne önemli bir bağış daha gerçekleşti. Cahit Külebi’nin, önemli bir arşiv değeri taşıyan, Türk Dil Kurumu’nda “yazmanlık” yaptığı dönemde, 1970’li yılarda, kendisine yazılan ya da kendisince yanıtlanan edebiyatçı mektupları, Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan tarafından, müzede yer alması için Nilüfer Belediyesi’ne devredildi.


Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan, mektupları, TÜYAP Bursa 15. Kitap Fuarı’nda düzenlenen “Edebiyatımızda Mektuplar” konulu söyleşinin ardından verdi. Cengizhan,  kişisel arşivinde bulunan, Türk şiirinin usta ismi Cahit Külebi’ye ait mektupları, Nilüfer’in Misi (Gümüştepe) Mahallesi’nde açılması planlanan Nilüfer Belediyesi Edebiyat Belgeliği Müzesi’nde sergilenmek üzere Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman’a teslim etti.


Cahit Külebi’nin, Selim İleri, Hilmi Yavuz, Ceyhun Atuf Kansu, Tahsin Yücel, Muzaffer Buyrukçu, Cemal Süreya, Demir Özlü, Burhan Günel, Yaşar Miraç, Mehmet H. Doğan, Cevdet Kudret, Orhan Şaik Gökyay, Mehmet Fuat ve Rauf Mutluay’a kadar pek çok edebiyatçı ile yaptığı yazışmaların, edebi olarak büyük bir önem taşıdığını ifade eden Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman, mektupların  Edebiyat Belgeliği Müzesi’nde gelecek kuşaklara taşınacağını söyledi.


Nilüfer Belediyesi tarafından Misi Mahallesi’nde açılması planlanan Edebiyat Belgeliği Müzesi’nde edebiyatçıların el yazmaları, birinci basım kitapları ve  edebiyatta önemli yeri olan dergilerin birinci sayıları yer alacak.

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016