Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

İnşaat mühendisleri kentsel dönüşüm sorununa çözüm arayışında

16.02.2018 08:37
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i ziyaret eden TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetimi, kentsel dönüşümde yaşanan sıkıntı için destek istedi.

Bursa’da özellikle Nilüfer’de yoğun bir şekilde uygulanan kentsel dönüşüm çalışmalarında yaşanan sıkıntılar kent gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i Halk Evi’ndeki ziyaret eden TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak ve Yönetim Kurulu’nun, gündeminde de kentsel dönüşüm konusu vardı. 2012 yılından itibaren, her ortamda kentsel dönüşümün kaos çıkaracağını ifade ettiğini söyleyen  Başkan Bozbey, “Yıllarca kentsel dönüşümün olma ihtimalinin çok zayıf olduğunu, kaos çıkacağını, sıkıntı yaratacağını ve nasıl olmasını gerektiğini anlattım. Kümese de kentsel dönüşüm verildi, fabrikaya da verildi. Vatandaş arsanın içine kulübe yapmış, buraya kentsel dönüşüm yapıldı. Kentsel dönüşümün amacı; yaşanan bir sitede gerçekten deprem yönetmeliğine uymuyorsa buranın yıkılıp yeniden yapılmasıdır. Ama bunu da hiç kusura bakmasın orada oturanlar, cebinden bir miktar harcamalı. Böyle bir durumda kentin kirleneceğini her defasında ifade ettim. Nitekim geldiğimiz nokta bu” diye konuştu. 


TMMOB İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak da “Kentsel dönüşümle ilgili çoğu zaman Nilüfer Belediyesi’nin yanında olmaya gayret ettik. Yaşanmayınca olaya siyasi olarak bakılıyor maalesef, yaşanınca da iş işten geçmiş oluyor. Çok büyük bir problem. Yaklaşık 300’e yakın dosya var. Size de iş düşüyor burada. Büyükşehir’in bir adım atması lazım sizin de bir adım atmanız lazım ve orta noktada buluşmanız gerekiyor” dedi.


Albayrak’ın konuşması üzerine Başkan Bozbey de “Ben teklifimi verdim. Plan revizyonu olmadan olmaz” ifadelerini kullandı.  Ziyaretin sonunda TMMOB İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, Başkan Bozbey’i 17-18 Şubat tarihlerinde yapılacak İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin Genel Kurulu’na davet etti. 

  • İnşaat mühendisleri kentsel dönüşüm sorununa çözüm arayışında
  • İnşaat mühendisleri kentsel dönüşüm sorununa çözüm arayışında

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016