Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

“Küçük yaşta evlilik büyük geliyor”

28.11.2012 17:00
Google+ ile paylaş
Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği; Nilüfer Belediyesi, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ve KADER’in (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği) katkıları ile “Küçük yaşata evlilik büyük geliyor” adı altında film gösterimi ve söyleşi düzenledi.


Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinliğe kadın dernekleri temsilcilerinin yanı sıra Nilüfer Belediyesi’nin “Kadın Hayata Yakın” projesi kapsamında düzenlenen etkinliklerde de yer alan, belde ve köylerden gelen kadınlar hazır bulundu.

Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Birliği İl Koordinatörü Burcu Üzümcüler’in yönettiği söyleşide söz alan Avukat Begüm Karapınar Türkiye çocuk yaştaki evlikleri ve çocuk anneleri konuşurken, 2011 yılı rakamlarına göre 20 bin ailenin 16 yaşını doldurmuş kızlarını 18 yaşından önce evlendirebilmek için dava açtığını söyledi. Türkiye’nin hala çocuk gelinleri görmezden geldiğini ifade eden Karapınar, 18 yaş altı evliliklerde şikayet unsurunu aranmaksızın cezai müeyyidelerin artırılarak uygulanması gerektiğini vurguladı.

Çocuk gelinlerin sağlık durumlarını değerlendiren Opr. Dr. Jinekolog Gülin Okan ise 20 yaş altı gebeliklerin anneler için çok ağır seyrettiğini, gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, mineral eksikliği ve kansızlık gibi sebeplerle annenin koma, hatta ölümle sonuçlanan vakalarla karşılaştığını, doğan çocukların ise önemli oranda zeka ve bedensel özürlerle dünyaya geldiklerini söyledi.

Söyleşinin en çarpıcı açıklamaları ise Psikolog Özden Şenkoyuncu’dan geldi. “Toplumumuzda kan bağının erkek üzerinden sürdüğü düşüncesi ile ne yazık ki kadınlar çoğu kez bir taşıyıcı anne olarak görülüyor ve ne yazık ki hala kadının insan sayılmadığı aileler var. Bu hakim bakış açısı nedeni ile pek çoğumuz ergenliğimizden itibaren bir çok kez tacize ve tecavüze uğruyoruz” diyen Şenkoyuncu, psikolojik  danışmanlığını yaptığı kadınların büyük bölümünün özellikle yakın çevresinin, akrabalarının, sevgililerinin taciz ve  tecavüzü ile karşılaştı.
  • “Küçük yaşta evlilik büyük geliyor”
  • “Küçük yaşta evlilik büyük geliyor”

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016