Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Kütüphane Günleri başladı

01.10.2018 09:07
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Nilüfer Kütüphane Günleri başladı. ‘İktidar’ alt başlığıyla 6 Ekim’e kadar sürecek olan etkinliğin ilk oturumu Misi Yazıevi’nde gerçekleşti.

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri, bu yıl Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Nilüfer Kütüphane Günleri’ni başlattı. 6 Ekim’e kadar “İktidar” alt başlığıyla devam edecek olan Nilüfer Kütüphane Günleri’nde, söyleşi ve atölyeler düzenlenecek. Bu yıl ilki düzenlenen Nilüfer Kütüphane Günleri’nde, güncelliğini hiç yitirmeyen “İktidar” kavramı sosyoloji, tarih, edebiyat ve sanat gibi farklı disiplinlerde tartışılacak.

 

İLK SÖYLEŞİ MİSİ YAZIEVİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

 

7 söyleşi, 5 atölye ve 1 serginin yer alacağı Nilüfer Kütüphane Günleri’nin ilk oturumu Misi Yazıevi’nde gerçekleşti. Etkinliğin açılış konuşmalarını yazarlar Tanıl Bora ve Sema Kaygusuz yaptı. İktidar kavramını yapabilme gücü ve yeteneği olarak tanımlayan Tanıl Bora, “İktidar genelde halk arasında devlet gücü hükümet olarak algılanır. Yapabilir olmak herkesin istediğidir. İktidarın bir karanlık yüzü vardır. İktidarın içinde kurumları vardır. Orada birikir çoğalır ve kendisi bir amaç haline gelmeye yatkın durumu vardır. İktidarın başlı başına yüceltilmesi hep bir problem olmuştur. En iyi iktidar yönettiklerini muktedir kılmayı başaran iktidardır” dedi.

 

Yazar Sema Kaygusuz da iktidar konusunu konuşmanın kendisi için sıkıcı bir durum olduğunu ifade etti. Kaygusuz, “Maalesef günümüzde iktidarın o kadar çok şiddetli anlamlarına maruz kalıyoruz ki, iktidar üzerine düşünürken de aynı etkilenmeler içinde bulundum. Şuan herkes iktidarın yaşattıklarından konuşuyor” diye belirtti.

 

“FARKLI BİR İKTİDAR”

 

Tanıl Bora ve Sema Kaygusuz’un ardından Nilüfer Kütüphane Günleri’nin ilk söyleşi oturumu ‘Farklı bir iktidar’ başlığıyla gerçekleşti. Oturumda ilk konuşan Yazar Nilgün Toker, iktidar kavramının karşılığının iktidarsızlık olmadığını söyledi. Toker, “İktidarın karşıtı başka bir iktidardır. İktidarsızlık başka bir iktidarı olumsuzlayamaz. Bugün iktidar kavramı denince baskı, emir, kontrol, idare akla geliyor. İktidar yapabilirliktir. Güç ve zoru birbirinden ayırmak gerekir. İktidara bugün bakış açısı çok farklı ülkemizde” diye konuştu.

 

Oturumda konuşan Murat Sevinç de iktidara siyasi açıdan yaklaştı. Anayasa ile anayasal düzenin birbirinden ayrılması gerektiğini söyleyen Sevinç, “Bir ülkenin siyasal düzenine kafa yormadan anayasa tartışması anlamsız bir tartışmadır. Anayasa ile kurulan iktidar siyasal düzenle ilişkilidir” şeklinde konuştu.

 

Söyleşinin ardından Başkan Mustafa Bozbey ve Başkan Yardımcısı Yalçın Işıkyıldız ile Başkan Koordinatörlerinden Sibel Özer konuşmacılara günün anısına birer anmalık verdi.

 

KÜTÜPHANE GÜNLERİ DOPDOLU GEÇECEK

 

Nilüfer Kütüphane Günleri kapsamındaki söyleşi ve atölyeler, Nilüfer’in beş ayrı kütüphanesinde düzenlenecek. Misi Yazıevi’nin açılışı ile başlayan Kütüphane Günleri’ kapsamında ikinci günde İsveç Konsolosluğu iş birliğiyle hazırlanan “Burada Çocuk Büyüyor-İsveç Çocuk Edebiyatı Sergisi” açılacak. 30 Eylül Pazar günü saat 14.00’de Çocuk Kütüphanesi’nde açılacak serginin ardından da saat 15.00’de Misi Yazıevi’nde Behiç Ak ve Mehmet Erkurt’un katılımı ile “Çocuk Edebiyatında Güç İlişkileri” söyleşisi gerçekleştirilecek. 2 Ekim Salı günü saat 19.00’da Akkılıç Kütüphanesi’nde “Edebiyatta Merkez Taşra İlişkisi” oturumunda Selim Temo, Mesut Varlık ve Nuri Demirci ile Hilmi Haşal Konuk olacak.

 

3 Ekim Çarşamba günü de saat 19.00’da Şiir Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek “Toplumsal Cinsiyet ve İktidar” söyleşisinde toplumsal cinsiyet kimlikleriyle iktidar arasındaki ilişki irdelenecek. Söyleşiye Ahmet Tulgar, Tayfun Atay ve Pelin Buzluk katılacak. Bursa’nın tarihsel kimliği ve iktidarla olan ilişkisi de Raif Kaplanoğlu, Yusuf Oğuzoğlu, Burcu Kurt ve Hacı Tonak’ın konuk olduğu “İktidarın Yamacında Bursa” söyleşisinde konuşulacak. Söyleşi, 4 Ekim Perşembe günü saat 19.00’da Akkılıç Kütüphanesi’nde düzenlenecek. 5 Ekim Cuma günü saat 19.00’da Şiir Kütüphanesi’nde düzenlenecek “Kültürel İktidar” söyleşisinde Yüksel Taşkın, Fırat Yücel, Hidayet Şefkatli Tuksal, Harun Tekin konuk olacak. Nilüfer Kütüphane Günleri’nin son oturumunda ise medya ve iktidar ele alınacak. 6 Ekim Cumartesi günü saat 18.00’da Sevilay Çelenk, Özgür Mumcu, Mehveş Evin ve Hakkı Özdal’ın konuk olacağı söyleşi, Akkılıç Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek.

  • Kütüphane Günleri başladı
  • Kütüphane Günleri başladı
  • Kütüphane Günleri başladı
  • Kütüphane Günleri başladı

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016