Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Zirve'de doğa alarm veriyor

06.02.2013 17:00
Google+ ile paylaş
Nilüfer Kent Konseyi Uludağ Çalışma Grubu, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Gönül Kaynak'ın katılımıyla "Uludağ'ın Biyolojik Çeşitliliği ve Önemi" başlığı altında bir söyleşi gerçekleştirdi.

Uludağ’daki bitki çeşitliliği hakkında bilgi veren Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gönül Kaynak, dünyada sadece Uludağ’a özgü 33 endemik bitki türü belirlendiğini, Türkiye’ye has 171 bitki türünün de Uludağ bünyesinde yer aldığını söyledi. Uludağ'ın iklim yapısının karmaşıklığı nedeniyle Marmara Bölgesi’nin tamamında bile görülemeyecek bitki türlerine ev sahipliği yaptığını belirten Kaynak, Uludağ’daki bilinçsiz ve plansız yapılaşmanın endemik bitki türlerine zarar verdiğine dikkati çekti.

“Bern Sözleşmesi”ne göre dünyada endemik ve nadir türlerin tehlike kategorileri belirlendiğini; buna göre Uludağ’da 19 endemik türün “tehlikede”, 21 türün “zarar görebilir”, 30 türün “tehlike altına girebilir”, 84 türün “az tehlike altında”, 6 türün  de “veri yetersizliği” kategorilerinde bulunduğunu belirten Kaynak “Uludağ’daki biyolojik çeşitliliğin devamı için doğa ile dost yapılar yapılmalı. 5 bin kişilik oteller yerine doğaya zarar vermeyen küçük butik oteller olmalı. En önemlisi de Uludağ’dan kâr elde eden otellerin doğayı sahiplenmesi gerekir. Bugüne kadar bunu pek göremedik. Kışın bütün çirkinlikler kar örtüsü altında kalıyor. Ama kar eridiği zaman sadece inşaat artıkları ve çöpler görünüyor. Uludağ var olduğu sürece oradan para kazandıklarını unutmamalılar” diye konuştu.
  • Zirve'de doğa alarm veriyor
  • Zirve'de doğa alarm veriyor
  • Zirve'de doğa alarm veriyor
  • Zirve'de doğa alarm veriyor

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016