Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Erdem Özdemir’den müzik ziyafeti

04.03.2019 14:23
Google+ ile paylaş
Türk Halk Müziği Sanatçısı Erdem Özdemir Konak Kültürevi’nde verdiği konserde izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen konserde, Türk Halk Müziği Sanatçısı Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Özdemir sanatseverlerle buluştu. Konak Kültürevi’ndeki konsere ilgi büyüktü. Aşık müziği başta olmak üzere Anadolu’daki ve Orta Asya Türk dünyasındaki sosyo - kültürel müzik hareketliliği ve Türk dünyası geleneksel müzikleri üzerine çeşitli araştırmalarıyla tanınan sanatçı, salonu dolduran izleyicilere müzik ziyafeti sundu.


“Aşıklar Demi” isimli projesi ve doktora çalışması kapsamında Bursa, Erzurum Kars, Ardahan, Bayburt illeri ve Çukurova bölgesinde saha çalışmaları yapan ve konserler düzenleyen sanatçıyı izleyenler arasında Erzurumlu Aşık Sümmani’in torunu Hüseyin Sümmani de vardı.


Türk Halk Müziği’nin yaşayan ve sürekli gelişen bir kültür olduğunu ifade eden Özdemir, “Aşıklar Demi” projesi hakkında bilgi verdi. 10 yılı aşkın süredir yürüttüğü araştırmalar kapsamında birçok şehirde aşıklarla bir araya gelip, derlenen türküleri analiz ettiğini, notaya aldığını ve bu arada yeni türkülerin de ortaya çıktığını anlatan Özdemir “Örneğin bu akşamki konserimizde, derlemesi kendime ait olan Yusufelili Aşık Huzuri’nin koşması isimli türküsünü ilk kez seslendirdik. Bu türkü yakında çıkacak albümde de yer alacak. Bu projeyle ilk duyuşta sadece tarihsel bir konum algılanan aşıklar geleneğinin halen yaşadığını, bu geleneğin mensuplarının halen ürün ortaya koymaya devam ettiğini ve böylelikle hem aşıklık geleneğinin, hem de aşıkların Türk kültürü içerisindeki üretkenlik ve taşıyıcılık görevini sürdürdüğünü ortaya koymayı, bu kültüre genç kuşakların ilgisini çekmeyi amaçlıyoruz” dedi.

  • Erdem Özdemir’den müzik ziyafeti
  • Erdem Özdemir’den müzik ziyafeti

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016