Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Jak İhmalyan’ın eserleri Nilüfer’de

19.04.2019 10:59
Google+ ile paylaş
Jak İhmalyan’ın ‘Memleketime Hoş Geldin’ isimli sergisi Nâzım Hikmet Kültürevi’nde izlenime açıldı. Serginin açılışına sanatçının Moskova’daki oğlu Vache İhmalyan da katıldı.

Yaptığı çalışmalarla Türkiye ve Rusya arasında kültür köprüsü oluşturan ressam Jak İhmalyan’ın eserleri Nilüfer’de sanatseverlerle buluştu. Sanatçının, Moskova’daki oğlu Vache İhmalyan tarafından Türkiye’ye getirilen 182 adet resim arasından oluşturulan seçki, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde “Memleketime Hoş Geldin” adlı sergide izlenime sunuldu. Serginin açılışına Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, sanatçının oğlu Vache İhmalyan ile çok sayıda sanatsever katıldı. Sanatçının 50’nin üzerinde yağlı boya çalışmasının yer aldığı sergide, Jak İhmalyan’ın yakın dostları Nâzım Hikmet’in kendisi için imzaladığı kitapları ile Ara Güler’in çektiği fotoğraf görselleri de yer alıyor.

 

TÜRKİYE-RUSYA ARASINDA KÜLTÜR KÖPRÜSÜ

Serginin açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, böylesine özel bir sergiye ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Zafer Yıldız, “Sürgün edilen bir ailenin ferdi olan sanatçı, sanatını icra etmeye devam etmiş. Çok önemli Türk şairler ve sanatçılarla bir arada olmuş. Onun çalışmaları Türkiye ve Rusya arasında da kültür köprüsü olmuş. Bu eserlerin Nilüfer’de sanatseverlerle buluşması çok önemli. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.


 Açılışta konuşan sanatçının oğlu Vache İhmalyan da, babasının sanat geçmişi hakkında bilgi verdi. Atalarının Türk topraklarının evladı olduğunu vurgulayan Vache İhmalyan, “Babam 15 yaşlarında Abidin Dino ile tanışır ve ona yol gösterir. Okul yıllarında önemli isimlerle tanışır. Daha sonra Nâzım Hikmet ile tanışır ve sıkı dost olur. Babam Türkiye ile bağlarını hiç koparmamıştır. Babam ve Nâzım Hikmet Türkiye-Rusya arasında kültür köprüsü olmuşlardır” diye konuştu. Vache İhmalyan, babasının koleksiyonundan üç tabloyu  Nilüfer Belediyesi resim koleksiyonuna hediye ettiklerini, Aziz Nesin tarafından Jak İhmalyan’a not yazılarak imzalanmış 5  kitabı da Nilüfer Belediyesi  Edebiyat Müzesi’ne bağışladıklarını açıkladı.

 “Memleketime Hoş Geldin” isimli sergi 10 Mayıs’a kadar Nâzım Hikmet Kültürevi’nde izlenime açık kalacak.

 

  • Jak İhmalyan’ın eserleri Nilüfer’de
  • Jak İhmalyan’ın eserleri Nilüfer’de
  • Jak İhmalyan’ın eserleri Nilüfer’de
  • Jak İhmalyan’ın eserleri Nilüfer’de
  • Jak İhmalyan’ın eserleri Nilüfer’de

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016