Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Nilüfer’de tıbbi atıklar için önlem

29.04.2020 11:09
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle artan tıbbi atıkların doğru yöntemlerle toplanması için çalışma başlattı.

Nilüfer Belediyesi, küresel salgınla birlikte kullanımı artan maske ve eldivenlerin, gelişi güzel çevreye ve çöp bidonlarına atılmasıyla insan sağlığı açısından oluşacak yeni risklerin önlenmesi için, atık yönetimi uygulamasını hayata geçirdi.

Buna göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı genelge kapsamında pandemi süresince çok sık  kullanılan maske, eldiven, ıslak mendil gibi kişisel hijyen malzemelerinin atıkları, diğer evsel atıklardan ayrı toplanmaya başladı.

Nilüfer Belediyesi ekipleri, ilçedeki evleri tek tek gezerek tıbbi atıkların toplanması konusunda hem vatandaşları bilgilendiriyor, hem de bu atıkları ayrı toplayacakları özel yapım poşetleri dağıtıyor.

Yapılan bilgilendirmede evlerde kullanılan maske, eldiven gibi atıklarının evsel çöplerden ayrı olarak bir poşette toplanması ve bu atıkların 72 saat kapalı bir odada veya balkonda insanların erişimine uzak bir şekilde bekletilmesi isteniyor. 72 saat geçtikten sonra bu atıkların da evsel çöplerle birlikte atılabileceği belirtiliyor.

Nilüfer Belediyesi, maske ve eldiven gibi kişisel hijyen malzemelerinin evlerde toplanabilmesi için özel olarak yaptırdığı ve üzerinde kısa bir bilgilendirmenin yer aldığı 500 bin poşeti dağıtmaya devam ediyor.

Tıbbi atıklar, Nilüfer Belediyesi binalarında da çok sayıda noktaya yerleştirilen gri renkli atık kutularında toplanıyor. Bu atıklar da görevli temizlik personeli tarafından günlük olarak toplanıyor ve geçici depolama alanında 72 saat bekletildikten sonra evsel atıklarla birlikte bertaraf ediliyor.

 

  • Nilüfer’de tıbbi atıklar için önlem
  • Nilüfer’de tıbbi atıklar için önlem
  • Nilüfer’de tıbbi atıklar için önlem
  • Nilüfer’de tıbbi atıklar için önlem

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016