Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Pandemiye rağmen dopdolu bir yıl

30.12.2020 10:41
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi bünyesindeki kütüphanelerde 2020 yılı dopdolu geçti.

Pandeminin başlamasıyla birlikte etkinliklerini dijital ortamda yoğunlaştıran Nilüfer Kütüphaneleri,  yoğun ilgi gören ve ağırlıklı olarak çevrimiçi düzenlenen etkinliklerde 20 bine yakın kişiye ulaştı.

Nilüfer Belediyesi, koronavirüs pandemisine rağmen okurların kütüphanelerden, kitaplardan ve yazarlardan uzak kalmamaları için 2020 yılı boyunca etkinlikleri yeni şartlara göre düzenledi.

2020 Yılın Yazarı etkinlikleri kapsamında 29 etkinlik gerçekleştiren Nilüfer Belediyesi, söyleşiden atölyeye, okuma etkinliklerinden yarışmaya binlerce kişiye ulaştı. Yıl boyu süren etkinliklerde 13 bin 508 kişiyi Fakir Baykurt ve eserleri ile buluşturdu.

Bilimin, kültürün ve öğrenmenin ışığında gerçekleştirilen atölyeler de yıl boyunca etkin bir şekilde devam etti. Düzenlenen 78 atölyeye 2 bin 52 kişi katıldı. 

5 farklı noktada verilen kütüphane hizmetlerine, 2020 yılında hizmete giren Gezici Kütüphane yeni bir soluk getirdi. Böylece Nilüfer’in bütün mahalleleri için kütüphane hizmeti ve kitaplara erişim imkanı sağlanmış oldu.  Gezici Kütüphane 2020'de 19 mahalleyi ziyaret etti. 

2020 yılında Nilüfer Kütüphaneleri, uluslararası alanda da sesini duyurdu. Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri, bu yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi düzenlenen Dünya Kütüphaneler Birliği Kongresi'nde (IFLA) yer alarak, Türkiye'den sözlü bildirisi kabul edilen ilk belediye kütüphanesi olarak kayıtlara geçti. Nilüfer Kütüphaneleri, IFLA'da düzenlenen "Kütüphane Yayıncılığı" başlıklı oturumda "Türkiye'den Bir Kütüphane Yayıncılığı Örneği: Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü ve Yayınları" sunumunu gerçekleştirdi. 

Bu arada 2020 yılında Akkılıç Ödülleri kapsamında 4 adet kitap yayımlandı. Böylelikle Akkılıç Yayınları'ndan çıkan Bursa'yla ilgili ödüllü kitap sayısı 33 olurken, toplam yayınlanan eser 70'e yükseldi.

47 bin üye ve 115 bini aşkın kitap varlığına sahip olan Nilüfer Kütüphanelerinin kapısı artık dijital dünyada da sonuna kadar açık. İnternet üzerinden kolaylıkla üye olunabilen Nilüfer Kütüphanelerinde dijital kütüphane hizmetlerinden ücretsiz yararlanılıyor ve 24 bin 500 dijital kitap da okurlarıyla buluşuyor.  

  • Pandemiye rağmen dopdolu bir yıl
  • Pandemiye rağmen dopdolu bir yıl
  • Pandemiye rağmen dopdolu bir yıl
  • Pandemiye rağmen dopdolu bir yıl
  • Pandemiye rağmen dopdolu bir yıl
  • Pandemiye rağmen dopdolu bir yıl

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016