Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Geçmiş Başkanlarımız

EKREM BARIŞIK
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin İlk Başkanı

1932 yılında Kütahya'da doğdu.İlk-orta-lise tahsilini Kütahya'da tamamladı.Yüksek öğrenimine Hukuk Fakültesinde başladı. 1952 yılında Hava Harp Okulu'na girerek 1955 yılında mezun oldu.1981 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde hizmet etti. Kore ve Kıbrıs'ta görev yaptı. 177.Alay Komutanlığı'ndan emekli olduktan sonra Bursa 'ya döndü.
1982-1984 yılları arasında Bursa Belediye Başkanlığı görevinde bulunurken, 1984 yılında yapılan yerel seçimlerde ANAP'tan Belediye Başkanlığı'na seçilerek başkanlık görevine devam etti.
Belediye Konservatuarı'nın kuruluşunu gerçekleştirdi. Kardeş şehircilik ilişkilerini geliştirdi. Kent tarihi dokusunun korunması ve yaşatılmasına yönelik çalışmalar, Uluslararası ilişkiler ve sosyal-kültürel faaliyetleri ile Avrupa Şeref Bayrağı'nın alınmasını sağlarken, 1991 yılında Bursa'ya en büyük Uluslararası ödül olan Avrupa Şehri unvanının kazanılmasına da zemin hazırladı.
Bursa'nın Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçmesi ile 1987-1989 yılları arasında kentin ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevini sürdürdü. 1987 yılında ODTÜ'ye Kent İçi Ulaşım Master Planı'nı hazırlatarak Bursa'nın gündemine hafif raylı sistemini getirdi. 1995-1998 yılları arasında da Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı Genel Sekreterliği'nde bulundu.
Başlıca özel zevkleri kitap okumak, müzik dinlemek sosyal-kültürel faaliyetlere katılmak ve avcılık olan Barışık, Doktor Engin Barışık ile evli olup bir kız ve bir erkek çocuk babasıdır.

ZİYA GÜNEY
Nilüfer Belediyesi 1. Dönem Belediye Başkanı

1945 yılında Bursa'da doğdu. İlk, orta ve liseyi Bursa'da tamamladı. İstanbul Maçka Yük. Tek. Okulu İnşaat Şubesi'nden mezun oldu ve okul devresinde talebe derneklerinde başkanlık ve yöneticilik yaptı... 1968-1970 yıllan arasında Yd. Sb. olarak vatani görevini tamamladıktan sonra B. Almanya'ya gitti. Orada bir taraftan İnşaat Mühendisliği öğrenimini tamamlarken diğer taraftan, belediyecilik, şehircilik ve çevre konularında araştırmalar yaptı. 1978'de Bursa'ya döndü ve serbest çalışmanın yanında aktif siyasete başladı. Yerel gazetedeki köşesinde ülkemizin ve kentimizin önemli şehircilik ve çevre problemlerini dile getirdi. Siyasette il ve ilçe başkanlıkları ile 1989-1994 yılları arasında Nilüfer Belediye Başkanlığı yapan Ziya Güney Almanca bilmekte ve ilki Almanya'da "Yurt Dışındaki İş Gücümüzün Problemleri" diğeri de 1994'de "Dünyada ve Türkiye'de Yeni Belediyecilik Anlayışı ve Metropoliten Yönetimler" olmak üzere yayınlanmış 2 kitabı ile bir çok araştırma ve makalesi bulunmaktadır. Güney, 8 Kasım 2018'de hayata gözlerini yumdu. 

FARUK BAYKAL
Nilüfer Belediyesi 2. Dönem Belediye Başkanı

1946 yılında Bursa-Karacabey-Danişment köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Bandırma'da, lise ve yüksek okulu İstanbul'da bitirdi. 1973 yılında Elektrik Mühendisi olarak Türkiye Elektrik Kurumu Bursa 3. Bölge Müdürlüğünde çalışmaya başladı. 1983 yılına kadar çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Belediye bünyesinde bulunan elektrik işletmelerinin TEK'e devredilmesi ile birlikte Bursa İl İşletme Müdürlüğü görevine getirildi. Bu görevde 1991 yılına kadar çalıştı, aynı yıl TEK'te yapılan düzenleme ile Bursa Müessese Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 1994 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi'nden Nilüfer Belediye Başkan Adayı oldu. Seçim sonucunda 1994-99 yılları arasında Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yılında sonra ticarete başladı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

MUSTAFA BOZBEY
Nilüfer Belediyesi 3-4-5 ve 6. Dönem Belediye Başkanı

1962 yılında Bursa, Nilüfer ilçesi, Özlüce Mahallesi'nde doğan Mustafa Bozbey, 1999 yılında devraldığı Nilüfer Belediye Başkanlığı görevini aralıksız tam 20 yıl yürütmüştür.

Eğitim Durumu

İlkokulu Özlüce İlkokulu'nda, Orta ve Lise öğrenimini Bursa Cumhuriyet Lisesi'nde tamamladı. Yüksek Öğrenimini 1980 yılında girdiği Anadolu Üniversitesi'nde gördü. Mühendislik Mimarlık Fakültesi-İnşaat Mühendisliği Bölümünü 1984 yılında başarıyla bitirdi. Aynı okulda yüksek lisans öğrenimini yaparak "İnşaat Yüksek Mühendisi" olarak mezun oldu.

Mesleki Kariyeri

1986 yılında projecilik ile başladığı meslek hayatına, daha sonra mesleğiyle ilgili taahhüt işleri yaparak devam etti.
1989 yılında Bozbey İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ni kurdu. Nilüfer bölgesinde ve Mudanya'da pek çok toplu konut projesini hayata geçirdi.
1996 yılında Bozbey İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne dönüşen şirketteki görevi ve yetkilerini 18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından devretti.

Art arda 4 Dönem Başkanlık

18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP'nin Nilüfer Belediye Başkan adayı olarak girdiği seçimden zaferle çıkarak, Nilüfer'in üçüncü belediye başkanı oldu. Yeni yapılanan Nilüfer'e çağdaş bir kentleşme vizyonu kazandıran Bozbey, 5 yıllık başarılı bir çalışma döneminin ardından, 28 Mart 2004 seçimlerinde bir kez daha Nilüfer Belediye Başkanlığı'na aday oldu. Seçim yarışına bu kez CHP'den giren ve başarılı çalışmalarıyla halkın takdirini kazanan Bozbey, bu takdirin sandığa yansıması sonucu bir "ilk"e imza atarak, Bursa'nın siyaset tarihinde merkez ilçelerde iki dönem üst üste seçim kazanan ilk ve tek belediye başkanı oldu.Bozbey, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ise yine bir ilki gerçekleştirerek Bursa'da üç dönem üst üste seçim kazanan ilk başkan oldu. Seçim yarışına yine CHP'nin adayı olarak giren Bozbey, Nilüfer'e kimlik kazandıran 10 yıllık çalışmalarının ardından, halkın takdiriyle seçimi bir kez daha açık farkla kazandı. Başarılar ve ödüllerle dolu geçen bir 5 yılın daha ardından Bozbey, 30 Mart 2014 seçimlerinde bir kez daha CHP'den Nilüfer Belediye Başkanlığı'na aday oldu. 15 yıl boyunca hayata geçirilmiş başarılı çalışma ve uygulamalar ile Türkiye'ye hatta dünyaya örnek olan bir kent yaratılmasını sağlayan Bozbey, bir kez daha halkın takdiriyle seçimi açık farkla kazandı. Bozbey, 2019 yılı itibarı ile Nilüfer Belediye Başkanlığı görevinde 20. yılını doldurdu.

Sosyal Görevleri

Türkiye Belediyeler Birliği meclis üyesi
Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği Encümen üyesi 
Tarihi Kentler Birliği üyesi 
Sağlıklı Kentler Birliği üyesi 
İnşaat Mühendisleri Odası üyesi 
Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi 
Çağdaş Eğitim Kooperatifi üyesi 
Lozan Mübadilleri Vakfı üyesi 
Bursa Cumhuriyet Liseliler Derneği üyesi 
Bursaspor Kulübü üyesi 
Nilüfer Belediyespor Kulübü üyesi 
NilVak üyesi 
ANASİAD üyesi 
Bursa Rumelililer Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi


Aldığı Ödüller

2000- Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi Kültür Sanata Katkı Ödülü

2002- Türk dilinin korunmasına yönelik çabaları nedeniyle Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Özel Ödülü

2003- Avrupa Kalite Yönetim Vakfı “Ulusal Kalite Ödülü” kamu sektörü kategorisinde “Mükemmellikte Yetkinlik Ödülü”

2004- Karaman Türk Dili Ödülü

2004- Avrupa Kalite Yönetim Vakfı, Yerel ve Bölgesel Kamu Yönetimi Ödülleri kapsamında Jüri Özel Ödülü

2005- Şehir ve Başkan Dergisi “Kent Ödülleri” Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü

2006- TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın e-Yerel Yönetim Hizmetleri Ödülü

2006- KalDer (Türkiye Kalite Derneği) Ulusal Kalite Ödülleri Kamu Kategorisi “Başarı Ödülü”

2006- Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi “Yılın Yerel Yöneticisi” değerlendirmesinde, “Çevre ve Sağlık” kategorisinde ilçelerde “Yılın Yerel Yöneticisi Ödülü”

2007- Halk Sağlığı Uzmanları Derneği tarafından “Halk Sağlığı Dostu Yönetici” Ödülü

2007- Şehir Başkan Dergisi “Kent Ödülleri” Marmara Bölgesi değerlendirmesinde “Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü”

2007- Şehir ve Başkan Dergisi “Tanıtım ve Halkla İlişkiler” dalında Türkiye’de “Yılın Belediye Başkanı Ödülü”

2007- “Barış Okulu İçin 500 Çocuk Elele Projesi” ile Çağdaş Gazeteciler Derneği Eğitim Ödülü

2008- Çevre ve Orman Bakanlığı’nca düzenlenen yarışmada Nilüfer Belediyesi En Çevreci Belediye seçildi.

2008- Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği’nin Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması'nda çevre ve altyapı projeleri dalında Pedal Dostu Nilüfer Projesi'ne Birincilik Ödülü

2008- Bursa Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) tarafından Tüketicileri Koruma Kanunu'nun uygulanması konusunda gerçekleştirilen 11. Geleneksel Tüketici Ödülü

2008- Nilüfer Rotary Kulüp Meslek Hizmetleri Ödülü

2008- Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM)  Finalistlik Plaketi

2008- Özel Kalem Dergisi  “Yerel Yönetim Ödülleri-Doğal Çevrenin Korunması” kategorisinde Yılım Belediye Başkanı Ödülü

2009- Genç Girişimci ve Yönetişim Birliği, "Yılın İlçe Belediye Başkanı" ödülü

2009- Tarihi Kentler Birliği, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda, Özlüce Kilisesi Restorasyonu Uygulama Ödülü

2009- Okullarda Süt Dağıtımı Projesi ile Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, “Sağlıklı Yaşam Kategorisinde En İyi Uygulama Ödülü”

2010- Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi “Türkiye’ye Örnek Yerel Yönetici Ödülü.”

2011- Bursa Tabip Odası, “Çevre Ödülü”

2011- Türk Kütüphaneciler Derneği, “En İyi Halkla İlişkiler Uygulayan Kütüphane Ödülü”, Yılmaz Akkılıç Kütüphanesi

2012- Uluslararası Lions Kulübü Melvin Jones Fellowship Dostluk Ödülü

2013- ASGD (Anadolu Spor Gazetecileri Derneği) Fair Play Ödülü

2013- BUİKAD (Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği) Ödülü “Yılın İş Yaşamında Kadını Destekleyen Kamu Kurumu Ödülü"

2013- Sivilay "Kente Katkı Ödülü”

2013- Uluslararası Yazarlar Birliği PEN Türkiye Merkezi – Şiir Kütüphanesi 

2013- Özel Kalem Dergisi “En İyi Yerel Yönetim Ödülü”

2013- Halkla İlişkiler Derneği “ En İyi Halkla İlişkiler Çalışması Ödülü”

2013- Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) “Vatandaşa Değer Katma Kategorisi Başarı Ödülü”  

2013- BUSİAD ve Uludağ Üniversitesi tarafından verilen 1. Bursa Yenileşim Ödülleri kapsamında “Çalışanların Yönetimi Ödülü" 

2013- Sivilay “2012 Yılı Kente Katkı” Ödülü

2013- Özel Kalem Dergisi Sosyal Sorumluluk Projeleri Kategorisi “Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı”  Ödülü 

2013- Türkiye Life Dergisi “1. Türkiye Başarı  Ödülü” 

2014- Özel Kalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri "Katılımcı Yönetim Kategorisi Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü"

2014- Çağdaş Gazeteciler Derneği 25. Yıl Özel Ödülleri “Demokratik Katılım Ödülü”

2014- Sivilay “2013 Yılı Kente Katkı” Ödülü

2014- Ekonomi Siyasi Aktüel Haber Dergisi "Yılın Başarılı Belediye Başkanı" Ödülü

2014- 1. Bursa' Ya Değer Katanlar Ödülleri - Pardus Yayıncılık Ltd. Şti.

2014- "Şehrin Şahini"  Özel Şahinkaya Koleji

2014- Halkla İlişkiler Derneği "En İyi Kamu Kurumu Halkla İlişkiler Çalışması Ödülü”

2014- ÇEVKO "Çevre ve geri kazanım projesini titizlikle uygulama ödülü" 

2014- İstanbul Bilgi Üniversitesi "Ülke belediyeciliğine katkılarından dolayı Üstün Başarı Ödülü"

2015- “KalDer Mükemmellik Elçisi” 

2015- Tarihi Kentler Birliği Proje Ödülü

2015- 7. Özel Kalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Ödülü

2015- 7. Özel Kalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Ödülü

2015- 2023 Prodüksiyon tarafından ‘Yılın Kültür Destekçisi’ ödülü 

2015- Eğitime Yön Verenler Ödülleri kapsamında Hayat Boyu Öğrenme Ödülüve Kültür Sanat Ödülü

2015- Lions 118 K Çevre Yönetimi Federasyonu Üstün Hizmet Ödülü

2015- Tarihi Kentler Birliği Proje Ödülü

2015- “Kalder Mükemmellik Elçisi” 

2015- Bursa Anadolu Medya Grubu Mora Dergisi Kültür Sanat ve Edebiyat Ödülleri

2016- Kültür ve Sanat Dalında Başarı Ödülü SODEM – Müzik Festivali

2016- Şehrin Yıldızları Gayrimenkul Ödülleri –Toplumsal Yapı Ödülü (Nilüfer Dernekler Yerleşkesi)

2016- The Green Organisation / Sosyal Sorumluluk Ödülü (Müzik Festivali)

2016- Sivilay Kente Katkı Ödülü – Kültür Sanat Faaliyetleri

2016- Avrupa Konseyi Avrupa Diploması

2016- Altın Karınca Belediyecilik Ödülü (Kent Bostanları ve Yerel Tohum Kütüphanesi)

2016- Tarihi Kentler Birliği Uygulama Ödülü (Mübadele Evi)

2016- Shining Star Awards (Nilüfer Müzik Festivali)

2016- Business Challenge – Awards Of The Best Municipality

2017- Sky Reporter Dergisi – Business Challange – Sosyal Sorumluluk ve Dayanışma Çalışmaları Kategorisi

2017- İnsani Gelişme Vakfı – “İnsani Gelişme Endeksi” araştırmasında “Çok Yüksek İnsani Gelişme” sıralamasında 6. “Yönetişim Endeksi” sıralamasında 3.lük

2017- Avrupa Konseyi Avrupa Ödülü – Şeref Bayrağı

2017- 22. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması'ndan 18 Yaş Altı Gençleri ve Çocukları Özendirme Ödülü (Nilüfer Belediyesi Karikatür Atölyesi)

2017- 3. Uluslararası Özkan Mert Onur Ödülleri'nde Nilüfer Şiir Kütüphanesi'ne 2017 Şiir Ödülü

2017- Berlin'de Grand Prix of Nations'dan Nilüfer Çoksesli Korosu'na Interkultur Ödülü

2017- Radyo Boğaziçi –  En İyi Müzik Festivali Ödülü (Nilüfer Müzik Festivali)

2017- Yeni Tiyatro Dergisi'nden Nilüfer Belediyesi "Tiyatro"ya Emek Ödülü

2017- Tarihi Kentler Birliği - Müze Özendirme Ödülü (Mübadele Evi)

2017- Tarihi Kentler Birliği - Süreklilik Ödülü (Işığın Kenti Apollonia kazı çalışmaları)

2017- Sağlıklı Kentler Birliği - Büyükşehir İlçe Belediyeleri Sosyal Sorumluluk Kategorisi Ödülü (Oyun Engel Tanımaz Parkı)

2017- 9. Özel kalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri'nde Kentsel Tasarım kategorisi Ödülü (Oyun Engel Tanımaz Parkı)

2017 - Avrupa Birliği Sürdürülebilir Şehirler Platformu -  Avrupa Dönüştürücü Eylem Ödülü (Transformative Action Award) - Mahalle Komiteleri, Nilüfer İnovasyon Merkezi, Enerji Kooperatifi  

2017- Marmara Belediyeler Birliği Altın  Karınca Belediyecilik Ödülü  - Yerel Kalkınma ve İş birliği Kategorisi (Nilüfer İnovasyon Merkezi) 

2017- Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu – Engelsiz Bilişim Ödülleri 2017 – Engelsiz Bilişim Ödülü

2017- HİÇ Ödülleri – Kurum İçi İletişim – “Belediyeyim Ben”

2018 - Yeni Tiyatro Dergisi - 6. Emek ve Başarı Ödülleri - Emek Ödülü 

2018 - Yaşayan Şehirler Platformu - Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri - Yılın Köyü Ödülü (Misi)

2018 - Tarihi Kentler Birliği - “Sanat ve Kültür Köyü Misi” projesi - Uygulama Ödülü

2018 - Sağlıklı Kentler Birliği - "Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri" - Sağlıklı Yaşam kategorisi Jüri Özel Ödülü

2018- İnsani Gelişme Vakfı – “İnsani Gelişme Endeksi” araştırmasında “Çok Yüksek İnsani Gelişme” sıralamasında 5.lik

2018- II. Uluslar arası Şehir ve Çevre Sağlık Kongresi Yerel Yönetimler arası En İyi Uygulama Yarışması Şehir Sağlığını Ölçme Kategorisi “Nilüfer Ölçüyor Projesi” 1. Ödülü

Seden Bozbey ile evli olan Mustafa Bozbey, Side isminde bir kız çocuğu babasıdır.


 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler
 • Sizden Gelenler
  Sizden Gelenler