haber

15 bin paket yerel tohum vatandaşla buluştu

 

Şenlikte konuşan Başkan Erdem “Ata tohumlarımıza sahip çıkacağız,sağlıklı gıdayı yaşatacak ve erişilebilir hale getireceğiz” diyerek herkesi, ata tohumlarını geleceğe aktarma çabasına destek vermeye çağırdı.

2021 yılını da “Gıda Yılı” ilan eden Nilüfer Belediyesi’nin tarımsal üretim ve sağlıklı gıda üretiminin artırılması amacıyla yaptığı etkinliklerden biri olan Tohum Takas Şenliği bu yıl 6. kez gerçekleştirildi. Pandemi kurallarına uygun gerçekleştirilen şenlikte, samandan yapılan kürsü ve oturma grupları dikkat çekiciydi.
EKODER ve Nilüfer Kent Konseyi iş birliğiyle İhsaniye Kapalı Pazar Alanı’nda düzenlenen etkinliğe Gemlik, Eskişehir Büyükşehir, Selçuk ve Beylikdüzü Belediyelerinin yanı sıra tohum platformları ve bireysel üreticiler ile çok sayıda tohum meraklısı katıldı.
Şenlikte konuşma Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, tarım ve gıdaya verdikleri önemi belirterek, geçen yıl pandemi nedeniyle yapılamayan şenliği, bu yıl kapsamını daraltarak yapabildiklerini ifade etti. Başkan Erdem,  ‘Tohum yaşamdır’ diyerek pandemi kuralları çerçevesinde sizlerle bir araya gelmek istedik. Hepinizin bildiği gibi tohum konusu Türkiye için çok sancılı bir konu. Bizi dışa bağımlı duruma getiren tarım politikaları, çiftçimizi üretimden uzaklaştırırken, geleceğimizi de tehdit ediyor. Küresel sermaye tohum konusunu kendi tekeline almış durumda. Bir zamanlar tarım cenneti diyebileceğimiz bu ülke, ne yazık ki kendi cevherlerinden uzaklaşarak, küresel sermayeye teslim olmuş görünüyor. Bu hem çok üzücü, hem de gelecek adına çok endişe verici” diye konuştu.

 

“En değerli miras sağlıklı gıda”

 

Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda üretilerek elde edilen tohumların  şenlikte vatandaşlara dağıtıldığını söyleyen Başkan Turgay Erdem, “Toplam 15 bin paket ata tohumunu, bu şenliğe katılanlar toprakla buluşturacak. Bu tohumlar çoğalacak, yaygınlaşacak ve insanlık var olduğu sürece yaşatılacak. Bizi küresel sermayeye mahkum eden zihniyete inat kendi değerlerimizi, yerli tohumlarımızı yaşatacağız. Unutmayın ki çocuklarımıza bırakabileceğimiz en değerli miras sağlıklı gıda. O nedenle kendi üretim potansiyelimizin farkına varacağız, ata tohumlarımıza sahip çıkacağız, sağlıklı gıdayı yaşatacak ve erişilebilir hale getireceğiz. Ata tohumlarını geleceğe aktarma çabamıza destek veren herkese teşekkür ediyorum. Geleceğe attığımız bu tohumların bereketle, sevgiyle, bollukla yeşermesini diliyorum” diye konuştu,

EKODER Başkanı Arca Atay da, 2002 yılından bu yana ekolojik tarımın yaygınlaşması ve farkındalık oluşturmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Atay, “50-60 yerel tohumla başlayan koleksiyonumuz şu anda on kat büyüdü. EKODER, Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi ile ortak çalışmalar yürüterek sivil toplum ile yerel yönetim işbirliğinin en güzel örneğini sergiledi. Bulunduğu ortama uyum sağlamış verimli ve sürdürülebilir tohumlardan elde edeceğiniz ürünlerden yeniden tohum alarak gelecek nesillere aktarabilirsiniz” dedi.
Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş da atalık tohumların geleceği taşınmasını, dağıtılmasını ve korunmasını çok önemsediklerini belirterek, “Bizler atalık tohumlarımızla hem geçmiş mirasımıza hem de geleceğimize sahip çıkıyoruz” dedi.

 

İlham verici hikayeler paylaşıldı


Açılış konuşmalarının ardından Defne Koryürek moderatörlüğünde “Bostana Gel” başlıklı bir forum düzenlendi. Tohum emanetçilerinin ilham verici hikayelerinin dile getirildiği forum ilgiyle izlendi. Çiftçilerin dünyada zor günler yaşadığını ifade eden Defne Koryürek, küresel sermayenin, üreticileri büyük baskı altına aldığını söyledi. Küresel dayanışma olması gerektiğini ifade eden Koryürek, “Tohum her yerde hayatta kalma direnci olan, üreyen bir orgnaizma. Bizler onun emanetçisi olacaksak bunu geniş olarak ele almalıyız. İklim krizi geliyor, tohum kendi değerini kaybetmemeli” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Atalık Tohum ve Bilgi Paylaşım Platformu üyeleri, Başkan Turgay Erdem’e tarıma ve gıdaya verdiği desteklerden dolayı teşekkür plaketi verdi. Etkinlikte daha sonra tohum takası ve dağıtımı yapıldı. Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları ve diğer katılımcı kurumların stantlarındaki tohumlar meraklılarına dağıtıldı.
Şenlikte Nilüfer Belediyesi bünyesinde kurulan ve bütün enstrümanları sebzelerden oluşan Sebze Orkestrası da verdiği konserle etkinliğe renk kattı.