haber

23 Nisan’a modern Mahalle İletişim Merkezi

Mahalle Komiteleri’ni oluşturarak ve muhtarlıkların genel giderlerini karşılayarak Türkiye’ye örnek olan Nilüfer Belediyesi, birçok mahallede olduğu gibi 23 Nisan Mahallesi’nde de Mahalle İletişim Merkezi’ni vatandaşların hizmetine açtı.

Vatandaşların, Nilüfer Belediyesi Halk Evi’ne gitmeden belediye ile ilgili  bir çok işlemini kendi mahallesinde yapma fırsatı veren 23 Nisan Mahalle İletişim Merkezi’nin açılışı geniş katılımla gerçekleşti. Açılışa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyeleri, CHP Bursa İl Başkan Yardımcısı Muharrem Or, CHP Nilüfer İlçe Başkanı M. Turan Tansal, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Çiçek, mahalle muhtarları, hayırsever iş adamı Adil Gökçadır ve çok sayıda davetli katıldı.

 

“Sürekli göç alan bir kentiz”

Açılış töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 23 Nisan Mahallesi’nin son derece merkezi ve önemli bir noktada yer aldığını vurguladı. Bozbey, “Nilüfer’in daha önceki planlamalarda ticari bir alan olarak tasarlanan bu bölgeydi,  bugün konut yapılaşmasıyla nüfusu hızla artan bölge haline geldi. 2015 yılı sonu itibariyle baktığımızda 10 bine yakın nüfus var. Burada çok yakın bir zamanda yapılaşma tamamlanmış olacak ve biz de kurum olarak gereken adımları atacağız. Muhtarımız ve mahalle komitemizle birlikte zaman zaman bir araya geldiğimizde, bu bölgenin talepleriyle ilgili programlarımızı onlarla paylaşıyoruz. Yeni kurulan bir mahallenin elbette ihtiyaçları olacak. Nilüfer’in tamamında nüfus artıyor. Bugün 400 bini aşan bir kent haline geldik. Stratejik olarak gelirimize göre planlama yapmamız gerekiyor” dedi.

 

“Biz demokrasi ve özgürlükler kentiyiz”

Nüfusu 5 binin üzerinde olan mahallelere Mahalle İletişim Merkezi kurduklarını ifade eden Başkan Bozbey, “Nilüfer, demokrasi, özgürlükler ve insan haklarına saygı duyan bir kenttir. Biz, her şeyi şeffaf yapmaya özen gösteriyoruz. Muhtarlarımız, mahalle komitelerimiz bu merkezlerimizde birlikte hizmet veriyor. Vatandaşlarımız, işlerini belediyeye gelmeden Mahalle İletişim Merkezi’nde gerçekleştirebilir” şeklinde konuştu.

 

“Aile Sağlığı Merkezi yakın zamanda tamamlanacak”

Hızla büyüyen 23 Nisan Mahallesi’nde daha birçok projeyi hayata geçireceklerini belirten Başkan Bozbey, “Hayırsever iş adamı Adil Gökçadır tarafından yapılan Aile Sağlığı Merkezi de yakın zamanda tamamlanacak. Asfaltların, tretuvarların akabinde iletişim merkezimiz de tamamlandı. Bir parkımızı hizmete sunduk, ikinci parkımız da hızla tamamlanacak. Diğer taraftan spor alanları, yeşil alanlarla ilgili çalışmalarımız var. Bütçemize göre gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

“Tepeden inme demokrasi anlayışı olmaz”

Konuşmasının son bölümünde 15 Temmuz darbe girişimini de bir kez daha lanetleyen Bozbey, “Bizler, her türlü darbeye karşıyız. Darbeler insanlık suçudur, insana hakarettir. Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci en iyi irdeleyecek olanlar Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan 80 milyon kişidir. Bu süreci çok iyi takip edecek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik, sosyal hukuk devleti değerlerine sahip çıkacağız. Tepeden inme demokrasi anlayışı olmaz. Demokrasi önce aileden başlar ve kademeli olarak tüm ülkeye yayılır. Tepeden verilen demokrasi kültürü tepede kalır, aşağıya inmez” diye kaydetti.

 

“Köylü kalkınmaya büyük katkı sağladı”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da Nilüfer Belediyesi’ni çalışmalarından dolayı kutlayarak, Türkiye’nin aydınlık yüzü olduğunu söyledi. Sarıbal, “Nilüfer Türkiye’nin her yerinde konuşuluyor. Nilüfer Belediyesi kırsal kalkınma adına çok önemli projeler yürütüyor. Bu ülke, kara sabanla, çarıkla çalışan köylüyle ayağa kalkmıştır. Çiftçi, köylü bu ülkenin kalkınmasında her zaman büyük katkı sağlamıştır. Bu projenin buraya yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İsim olarak büyük anlam ifade eden 23 Nisan Mahallesi’nin, Nilüfer Belediyesi’nden büyük destek aldığını kaydeden 23 Nisan Mahalle Muhtarı Şenol Özen de, hizmet ve yatırımlardan dolayı Başkan Bozbey ve ekibine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 23 Nisan Mahalle İletişim Merkezi vatandaşlarla birlikte hizmete açıldı.

 

Vatandaşa büyük kolaylık

Mahalle Muhtarlığının yer aldığı 23 Nisan Mahallesi İletişim Merkezi,  aynı zamanda vatandaşların belediye ile ilgili işlerini de kolaylıkla yapabileceği bir yer olacak. Vatandaşlar bazı işlemlerini Nilüfer Belediyesi Halk Evi’ne gitmeden Mahalle İletişim Merkezi’ndeki Nilüfer Belediyesi personeli aracılığıyla gerçekleştirebilecek.

23 Nisan Mahalle İletişim Merkezi’nde Mahalle Komitesi’nin sorunlarını çağdaş bir ortamda ele alacağı, tartışacağı bir toplantı salonu da bulunuyor.