haber

Abidin Dino Nilüfer'de

Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen Abidin Dino Nilüfer’de sergisi, sanatçının 1920'li yıllardan başlayarak hayatının belirli dönemlerinden seçme işleri içeriyor. Desenler, film taslak desenleri, çini mürekkep, renkli mürekkep, guaj, keçe kalem, serigrafi baskı ve karışık teknikteki işlerinin yanı sıra fotoğrafları ile bronz döküm el heykeli bulunan sergide, Dino’nun, Nâzım Hikmet, Elsa Triolet, Aragon, Kuzgun Acar, Yaşar Kemal, Ara Güler ve Picasso gibi dostlarıyla fotoğrafları da yer alıyor.

Serginin açılışını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Abidin Dino gibi büyük bir sanatçının eserlerinin Bursa’da ilk kez Nilüfer’de sergilenmesinden gurur duyduğunu belirterek, organizasyona katkıda bulunan tasarımcı Metin Deniz’e ve Sabancı Müzesi’ne teşekkür etti.

Tasarımcı Metin Deniz'in küratörlüğünde gerçekleşen, Güzin Dino, Ferit Edgü ve Metin Deniz'in koleksiyonlarından oluşan sergide; 61'i orijinal, 14'i serigrafi baskı, 3 tıpkı basım olmak üzere toplam 78 eser bulunuyor.

Sergi süresince ayrıca sergi alanındaki iki ekranda, Samih Rifat'ın Simurg'u, Melih Cevdet'le Cennet Bahçesi'ndeki söyleşisi gibi Dino'nun işlerini ve hayatını konu alan kısa filmler izlenebilecek. Abidin Dino'nun 1966 Dünya Futbol Şampiyonası'nı konu alan ve o yıl yapılan maçlarda çekilen görüntülerden oluşan 'Gol' filmi de sergi süresince Nâzım Hikmet Kültürevi salonlarında gösterilecek.

Aynı zamanda iyi bir yazar olan Abidin Dino'nun kitaplarından bazıları, hazırladığı kitap kapakları ve kitaplar için çizdiği desenler ile Nâzım'la birbirlerine yazdıkları mektupların kopyaları da sergideki vitrinlerde izlenime sunuluyor. 15 Mayıs -30 Haziran 2012 tarihleri arasında izlenime açık kalacak sergi sürecinde film gösterimleri ise, 17 Mayıs 2012 Perşembe günü 13.30, 15.30 ve 19.30 saatlerinde yapılacak.