haber

Acısıyla tatlısıyla Ürünlü biberi

Nilüfer Belediyesi’nin kentin kırsal mahallelerinde yetişen ürünlerin tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği etkinliklerden biri olan ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Ürünlü Biber Buluşması” renkli anlara sahne oldu. Sevilen sanatçı Turgay Başyayla’nın sunumuyla gerçekleşen etkinlik büyük ilgi gördü. Ürünlü Mahallesi meydanında düzenlenen etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile eşi Seden Bozbey, Nilüfer Belediyesi Meclis üyeleri, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Demokrat Parti Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Akgün ve Ürünlü Mahalle Muhtarı Nihat Algan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“En İyi Biber Yetiştiricisi” ve “Biber Yemekleri” yarışmalarının düzenlendiği etkinlikte birbirinden farklı türdeki biberler de görücüye çıktı. Nilüfer Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nda yetiştirilen yaklaşık 60 çeşit biberin sergilendiği buluşmada, Ürünlü Kadın Dayanışma Derneği de hünerli elleriyle yaptıkları yöresel yemekleri satışa sundu.

Festivalin en renkli görüntüleri Biberli Yemekler Yarışması’nda yaşandı. 11’i kadın biri erkek toplamda 12 kişinin katıldığı Biberli Yemekler Yarışması’nda biberli tatlılardan biber çorbasına kadar birçok yemek dereceye girebilmek için yarıştı. Başkan Bozbey ve eşi Seden Bozbey’in de yer aldığı jüri üyeleri, yarışmacıların özenle hazırladıkları yemek ve tatlıların tek tek tadına bakarken karar vermekte zorlandı. Büyük çekişmenin yaşandığı yarışmada, biberli bonfile sarma yemeğiyle Seyhan Mestan birinci olurken, sarı kuzu incik yemeğiyle Asiye Kaya ikinci, kırmızı biberli kuzu bonfile yemeğiyle de Zeynep Çakır üçüncü olmaya hak kazandı.

Ürünlü’de en iyi biberi yetiştirenler de festivalde ödüllendirildi. Jüri üyeleri tarafından tarlalarda yapılan incelemede verim, kalite, çevre düzeni, hastalık ve zararlı durumuna göre değerlendirme yapıldı. Değerlendirme sonucunda biber üreticisi Mustafa Kaya birinci, Fikri Atan ikinci, Selahattin Dinç de üçüncü oldu.

Ödül töreni öncesi konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, biber üreticilerinin yerel tohumu canlandırma konusunda yıllardır büyük emek sarf ettiğini söyledi.

Başkan Bozbey’den teröre lanet

Acılı ve zor günlerin yaşandığı ortamda böyle bir etkinliği üreticiyi desteklemek için yaptıklarını ifade eden Başkan Bozbey, “Teröre ve destekçilerini huzurlarınızda lanetliyorum. Türkiye, coğrafyasıyla, insanıyla ve her yönüyle muazzam bir ülke. Bu ülkeye hep beraber destek çıkmak zorundayız. Barış içinde, kardeşlik duygularını pekiştirerek ve demokrasi ortamını güçlendirerek bunu sağlayabiliriz. Bu konuda emek veren herkese bir yurttaş olarak, bu ülkenin bireyi olarak ve bu ülkeden başka bir yerde yaşamayı asla düşünmeyen bir insan olarak destek veriyorum. Bizler, bunu başaracak güçteyiz. Ülkemizin güzelliğine kimse leke sürmeye kalkamaz. Barış ve huzur içinde bir yaşamı hep beraber tesis ederiz diye düşünüyorum. Tüm şehitlerimize ve vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da Allah’tan şifa diliyorum” dedi.

Kırsaldaki vatandaşların ve üreticilerin yaşam kalitelerini yükseltme konusunda mücadele ettiklerini ifade eden Başkan Bozbey, “Farklı tohumları özellikle de bize dayatılan tohumları ortadan kaldırarak, yenilenebilir tohumları, yerel tohumları ortaya çıkaran bir projeyi hayata geçirdik. Ürünlü’de bulunan Nilüfer Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nda arkadaşlarımız çok önemli işler yapıyorlar. Onlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bozbey: Ürünlü biberini dünyanın tüketimine sunabiliriz

Ürünlü sakinlerinin biberine sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Bozbey, “Önümüzdeki yıllarda biber şenliğimiz devam edecek. Biberimize sahip çıkarsak Ürünlü’nün biberi olarak sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde bu biberi insanların tüketimine sunabiliriz” dedi.

Konuşmanın ardından dereceye giren yarışmacılara ödüllerini, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey ve Turgay Başyayla ile birlikte verdi.