haber

Arabuluculuk sisteminde yerel yönetimlerle işbirliği

Yargıda davaların kısa sürede sonuçlanması için Türkiye’de 2013 yılında uygulanmaya başlayan arabuluculuk  sisteminin yaygınlaşması için çalışma başlatan Arabuluculuk Daire Başkanlığı Bursa İl Çalışma Grubu Arabuluculuk Komisyonu, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i Halk Evi’nde bulunan makamında ziyaret etti. Ziyarette Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sinan Sezer, Bursa 1. Ticaret Mahkemesi Başkanı İdris Paker, Bursa 2. Ticaret Mahkemesi Başkanı M. Adnan Hacıkasımoğlu, Arabulucu-Avukat Irmak Aslan, Bursa Barosu Arabuluculuk Komisyonu Yürütme Kurulu Başkanı Arabulucu Avukat Cemil Özbilgin, Bursa Arabulucular Derneği Başkan Yardımcısı Arabulucu-Avukat  Hakkı Savunur Soğancı yer aldı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sinan Sezer arabuluculuk sisteminin
kazan-kazan ilkesine hakim olduğunu söyledi. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tümünde ve dünyada bir çok ülkede uygulanan arabuluculuk sistemi hakkında Başkan Bozbey’e bilgi veren Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sinan Sezer, tarafların mahkemeye ve icra dairelerine gitmeden tarafsız bir arabulucu aracılığı ile aralarındaki ihtilafları çözmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

 

Uyuşmazlıklarda yüzde 98 anlaşma sağlandı

Arabuluculuk yöntemi ile Türkiye’de bin 663 uyuşmazlıkta yüzde 98 anlaşma sağlandığını belirten Cumhuriyet Savcı Vekili Sezer, arabuluculuğun uyuşmazlıklarda hızlı ve etkili bir çözüm yolu olduğunu ifade etti. Mahkemelerde davaların uzun yıllar sürdüğüne dikkat çeken Sezer, arabuluculuk yöntemi ile uyuşmazlıkların birkaç saat içinde çözümlenebildiğini  belirtti.

Bursa pilot il

Bursa Barosu Arabuluculuk Komisyonu Yürütme Kurulu Başkanı Arabulucu Avukat Cemil Özbilgin de “Arabuluculuk yasası sonrasında Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında özellikle işçi -işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulamaları bakımından Bursa pilot il olarak belirlenmiştir. Arabuluculuk ile ilgili olarak farkındalık yaratmak ve yerel yönetimler ile işbirliği yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de Arabuluculuk Daire Başkanlığı Bursa İl Çalışma Grubu Arabuluculuk Komisyonu’nun ziyaretinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Bozbey, Nilüfer Belediyesi olarak insan odaklı çalıştıklarını belirterek arabuluculuk sistemine destek vereceklerini kaydetti.  Arabuluculuk sisteminden yararlanmak isteyen vatandaşlar, Uluyol Caddesi’nde bulunan Bursa Adliyesi 1. B Blok’a ya da 0 224 272 50 04 numaralı santralden 2844 dahili numarayı arayarak Arabuluculuk Daire Başkanlığı Bursa İl Çalışma Grubu Arabuluculuk Komisyonu’na başvuruda bulunabilirler.