haber

BALGÖÇ Uluslararası Resim Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “12. BALGÖÇ Uluslararası Resim Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu.

Türkiye’den ve yurt dışından 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı “Çocuk Gözüyle Kadın ve Erkek Eşitliği” temalı resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri, Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sergi Salonu’nda düzenlenen törende verildi. Törene, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, BAL-GÖÇ Bursa Şubesi ve Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan ile yönetim kurulu üyeleri, Bulgaristan Popova’dan gelen konuklar ile çok sayıda sanatsever katıldı. 

Ödül töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşitliğin önemine değindi. Başkan Bozbey şöyle konuştu: “BAL-GÖÇ Uluslararası Resim Yarışması’nın bu yılki teması çok anlamlı. Kadın ve erkek toplumun yapısını oluşturuyor. Biz, öncelikle toplumun tümüne insan olarak bakarsak, işte o zaman bütün sorunlarımızı en aza indirebiliriz. Bu doğrultuda çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren eşitlik kavramını beyinlerine yerleştirmeleri son derece önemli. Eşitlik kavramı sadece kadın erkek eşitliği olarak değerlendirilmemeli. Toplumun dezavantajlı tüm kesimleri için geçerli olmalı. Engelliler, yaşlılar, çocuklar, gençler, LGBTİ ve toplumun tüm katmanlarının, sosyal, kültürel, sportif ve kent yaşamından eşit şekilde faydalanabilmeli. Bu konuda çocuklarımızın bakışları son derece önemli.”

Uluslararası resim yarışmasının her yıl farklı temalarda gerçekleştirdiklerini kaydeden

BAL-GÖÇ ve BGF Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan da, “Çocuklarımız daha önce ‘Çocuk ve Atatürk’, ‘Göç ve Çocuk’, ‘Dünya Barışı’ gibi temalarda çok güzel resimler çizdi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ söylemi bizlerin anayasası. Bu doğrultuda tüm faaliyetlerimizi ırk ve inanç ayırt etmeden gerçekleştiriyoruz. Balkanlarda yaşayan tüm halklar dahil olmak üzere güven ve barışın özellikle çocuk yaşta tesis edilmesi çok önemli. Yarışmaya katılan tüm çocuklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yarışmada dereceye giren öğrencilere BAL-GÖÇ ve BGF Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan ve protokol üyeleri ile birlikte ödüllerini verdi. Yarışmada Sadettin Türkün Anaokulu’ndan Melisa Uzun eseriyle birinci oldu. Kırcaali Belediyesi Çocuk Merkezi’nden Esra Metin Yusein’in resmi de Bulgaristan birinciliğine değer görüldü. Ayrıca Mümin Gençoğlu 2. Ortaokulu’ndan Ecem Sayan ikinci, Razgrad Vasil Levski Ortaokulu’ndan Kamile Beinur Şeval Bulgaristan ikincisi, Barbaros Ortaokulu’ndan Dilek Çavdar da üçüncü oldu.

“Çocuk Gözüyle Kadın ve Erkek Eşitliği” temalı uluslararası resim yarışmasında yer alan eserler, Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sergi Salonu’nda izlenime sunuldu. Başkan Mustafa Bozbey de protokol üyeleri ile birlikte sergiyi gezerek resimleri tek tek inceledi.

Bulgaristan’ın Popov kentinden gelen Severnyaçe folklor ekibi de sergi açılışının ardından  yaptığı gösteriyle renk kattı. Yöresel oyunlarını sergileyen çocuklar, büyük alkış topladı.