haber

‘Ben Bir İnsan: Nazım’ sergisine büyük ilgi

Ömrünün 10 yılı aşkın süresini Bursa Cezaevi’nde geçiren çağdaş dünya edebiyatının en seçkin isimlerinden Nâzım Hikmet’in Bursa’daki günleri, fotoğrafları, mektupları, şiirleri, dokuma atölyesi ve hayatlarını değiştirdiği insanlardan oluşan ‘Ben Bir İnsan: Nâzım’ sergisi, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde Usta’nın doğum günü olan 15 Ocak’ta açıldı. Açıldığı günden bu yana büyük ilgi gösterilen sergide Nazım Hikmet’in 1940 ve 1950 yılları arasında Bursa’da geçen yaşantısından kesitler yer alıyor.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı,  Güney Özkılınç ve Piraye Koleksiyonu katkılarıyla gerçekleştirilen  “Ben Bir İnsan: Nâzım” adlı sergiyi gezenler arasında çok sayıda yurttaşın yanı sıra Nilüfer Belediyesi’ne etkinliklerine katılan edebiyat dünyasının ünlü isimleri Tanıl Bora, yazar ve eleştirmen Semih Gümüş, Orhan Pamuk ile  Ali Nesin de yer aldı. Sergiyi büyük bir ilgiyle gezerek Nâzım Hikmet’in fotoğraflarını ve mektuplarını ayrıntılı olarak inceleyen Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, böyle bir sergiye ev sahipliği yapan Nâzım Hikmet Kültürevi’ne de övgülerde bulundu.   

Büyük Usta’nın yaşantısından bir kesite tanıklık etmek isteyen her yaştan halkın gösterdiği yoğun ilgi üzerine 15 Şubat’a kadar açık kalması planlanan ‘Ben Bir İnsan: Nâzım’ sergisinin süresi 10 Mart’a kadar uzatıldı. Böylece yarı yıl tatili nedeniyle sergiyi ziyaret edemeyen okullar da öğrencileri toplu olarak sergiye getirebilecek.