haber

Biber Festivalinde GDO tepkisi

Nilüfer Belediyesi’nin kırsal mahallelerinde yetişen ürünleri tanıtmak ve yerel üretimi desteklemek amacıyla düzenlediği etkinliklerden biri olan 5. Ürünlü Biber Festivali büyük ilgi gördü. Ürünlü Mahallesi meydanında düzenlenen etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, CHP Bursa Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula, Ürünlü Mahalle Muhtarı Nihat Altan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“En iyi biber yetiştiricisi” ve “Biber yemekleri” yarışmalarının düzenlendiği etkinlikte birbirinden farklı türdeki biberler de görücüye çıktı. Nilüfer Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nda ekolojik tarım koşullarında yetiştirilen ürünlerin sergilendiği buluşmada, Ürünlü Kadın Dayanışma Derneği de büyük beğeni toplayan yöresel yemekleri satışa sundu.

 

Festival öncesi konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey GDO’ya tepki gösterdi. Günümüzde hastalıkların arttığının altını çizen Başkan Bozbey, “Alzheimer denilince hep 60 yaş üstü insanlarda olur şeklinde bir inanış var. Ben 22 yaşındaki bir gencin Alzheimer olduğunu gözlerimle gördüm. Bundan 15 sene önce kalp krizi ile ilgili 50 yaş üzeri insanlarda risk var derlerdi. Şimdilerde maalesef 20’li yaşlardaki gençlerimiz kalp krizine ve çeşitli hastalıklara maruz kalıyor. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi GDO’lu ürünlerdir. Genetiği bozulmuş ürünleri yıllarca önümüze koydular, yedirttiler ve bizi bu hale dönüştürdüler” dedi.

 

Yerel tohumlara yönelin

Düzenlenen festivallerle yerel ve ekolojik koşullarda üretilen ürünlerin kullanımını teşvik etmek istediklerini belirten Bozbey, “Ürünlü mahallemizde bulunan Kent Bostanları’nda ve Tohum Kütüphanemizde ürün çeşitliliğini zenginleştirerek ekolojik koşullardaki tarım uygulamaları konusunda öncü bir rol üstleniyoruz. Nilüfer Belediyesi olarak yıllar önce bu konudaki duyarlılığımızı ortaya koyduk. İlgili müdürlüğümüzce yerel tohumları halkımızla ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Sizlerin de yerel tohumlara yönelmenizi ve GDO’suz bu ürünleri kullanmanızı istiyoruz” diye konuştu. Başkan Bozbey, bu sayede gençliğin ve çocukların doğal ürünlerle güzel bir yaşam sürmelerinin sağlanabileceğinin altını çizdi.

 

Festivalin en heyecanlı bölümü ise yemek yarışmasında yaşandı. Biberli tatlılardan biber çorbasına kadar birçok yemek dereceye girebilmek için mücadele etti. Yarışmada, “köy ekmeğinde kuzu kapama yemeği” ile Hatice Beki birinci olurken, “beşamel soslu tavuklu biber dolması” yemeği ile Müge Şavin ikinci, “sebzeli biftek sarma yemeği” ile Emine Dikme üçüncü oldu.

 

Ürünlü’de en iyi biberi yetiştirenler de festivalde ödüllendirildi. Jüri üyeleri tarafından 10 tarlada iki hafta süren incelemede verim, kalite, çevre düzeni, hastalık ve zararlı durumuna göre değerlendirme yapıldı. Değerlendirme sonucunda biber üreticisi Galip Atan birinci, Salim Uçan ikinci, Hüseyin Dinç de üçüncü oldu. Her iki yarışmada da dereceye girenlere 1000, 750 ve 500 TL’lik para ödülleri verildi.

 

Yarışmaların ardından Nilüfer Halk Dansları Topluluğu’nun dans gösterisi izleyicilerin beğenisini topladı. Festivale katılanlar, Nilüfer Roman Orkestrası ve Yasemin konseri ile de renkli anlar yaşadı.