haber

“Bir dil bir insan, Akçalar iki insan”

Geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Nilüfer’e bağlı Akçalar Mahallesi’nin gencinden yaşlısına çok sayıda erkeği, kahvede geçirdikleri boş vakitlerini değerlendirmek için farklı bir yöntem buldu. Dünyanın çeşitli ülkelerinden zaman zaman mahallelerine gelen turistlerle iletişim sıkıntısı yaşayan mahalle sakinleri Nilüfer Belediyesi Akçalar Bölge Sorumlusu Fikriye Eker’e İngilizce öğrenme taleplerini iletti. Mahallenin bu talebine duyarsız kalmayan Nilüfer Belediyesi İngilizce Öğretmeni Ilgın Demir'i görevlendirerek Akçalar Hizmet Binası’nda İngilizce eğitimlerini başlattı.


“Nilüfer’de yaşamak ayrıcalıktır”

Yaklaşık altı ay sürecek eğitimlerin ikinci ayında kursiyerlerle bir araya gelen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, mahalle sakinlerinden gelen İngilizce öğrenme talebinin kendisini şaşırttığını belirterek, “Akçalar’da özellikle tarımla ve hayvancılıkla uğraşıyorlar. Farklı bir talep geldi ve biz farklılıkları uygulayan bir kurumuz. Bu da bizim için bir ilk oldu.  Böyle bir ilki de hemen gerçekleştirelim ve sonuçlarını da bir an önce görelim istedik. Kurs başladıktan bir müddet sonra birçok kişinin vazgeçeceğini düşünmüştüm fakat iki ay gibi bir süre sonunda arkadaşlarımızın gayet iyi bir biçimde ve dersini çalışarak dertlerini anlatabilecek duruma geldiklerini görmek beni çok mutlu etti. İnanıyorum ki bir müddet sonra daha iyi öğrenecekler, kelime dağarcıkları gelişecek ve bir bakacağız iki ay sonra bugünden daha ileri seviyede İngilizce konuşacaklar. Her zaman Nilüfer’de yaşamak ayrıcalıktır diyoruz, bu ayrıcalığı da yaratan Nilüfer halkıdır. İşte Akçalar örneği” dedi.


İkinci dil öğrenmek için Nilüfer Belediyesi’ne başvuru yapan Akçalar Mahalle sakini Hüseyin Yıldırım da Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e katkılarından dolayı teşekkür etti. Yıldırım “Burada yaşayanların bir çoğu çiftçi. Çiftçiler ne yapsın yabancı dili diye düşünen insanlar olacaktır. Şu anda yaptığımız işi yabancı dil olarak adlandırmıyoruz. Biz varız diğerleri var. Bize göre yabancı dediğimizde biz de onlara yabancılaşıyoruz. Birbirimize yabancılaşmanın, birbirimizin dillerini yabancı olarak adlandırmanın anlamsız olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden kursumuza ‘ikinci dil kursu’ adını verdik” şeklinde konuştu.


İkinci dil eğitimi alan Akçalar Mahalle sakinlerine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey dönem sonunda sürpriz bir hediye vereceğini söyledi.