haber

Bozbey: Cumhuriyet en kıymetli hazinemiz

Türk ulusunun egemenliğinin timsali 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurdun dört bir yanında olduğu gibi Nilüfer'de de coşkuyla kutlandı. Nilüfer Belediyesi tarafından Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma töreni geniş katılımla gerçekleşti. Törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, Dr.Yüksel Özkan, CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Büyük Birlik Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ile Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, gaziler, mahalle muhtarları, Nilüfer Belediyesi çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey’in, Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ardından da İstiklal Marşı okundu.

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey törendeki konuşmasına herkesin Cumhuriyet Bayramı’ın kutlayarak başladı. Cumhuriyetin 95. yıl dönümünü, bugün bir kez daha gururla, coşkuyla kutladıklarını söyleyen Bozbey, "Cumhuriyetimiz bizim en kıymetli hazinemizdir. Çünkü Cumhuriyetimiz, tüm değerleriyle bizleri insanca yaşatan tek ve gerçek yönetimdir. Cumhuriyet’in varlık sebebimiz olduğunu unutmamalı; bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, demokrasimizin temeli olduğunu hep aklımızda tutmalıyız. Cumhuriyetimizi sarsmak isteyenlere, O’nun dünya durdukça yıkılmayacağını göstermeliyiz. Atamız’ın ‘Arkadaşlar, bu vazife bitmeyecektir; ben toprak olduktan sonra da devam edecektir” sözüyle bizlere verdiği bu büyük emaneti korumalıyız” diye konuştu.

 

“CUMHURİYETİ KORUYACAĞIZ”

 

Törende konuşan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın 'Kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyet’in 95'inci yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Aydın “16 yıldır her milli bayramda hastalananların, başı ağrıyanların, evden çıkamayanların, son iki yıldır her nedense milli bayramlara, Atatürk'e, milli değerlere dört elle sarıldıklarını görüyoruz. Şikayetçi değiliz ama gerçek niyetlerini de çok ama çok iyi biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar beyinlerinin arkasında ne olursa olsun, en başta Cumhuriyet Halk Partililer, cumhuriyetçiler olduğu müddetçe bu ülkeyi nice 95 yıllar daha koruyacağız" dedi.

 

Cumhuriyet’in bir tutku olduğunu ifade eden CHP Bursa Milletvekili Dr. Yüksel Özkan da “95 yıldır bütün saldırılara rağmen ayakta duran bu çınarı hiç kimse sarsamayacak, bir yaprağı bile dökülemeyecektir" ifadelerini kullandı. CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş tüm katılımcıların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. 31 Mart yerel seçimlerini işaret eden Akkuş, bu tarihten sonra Bursa'da farklı bir anlayışın hakim olacağına inandığını ifade etti.

 

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal da "Yaklaşık 20 yıldır, Cumhuriyet'in temel değerlerinin korunması, milli bayramların coşkuyla kutlanması anlamında yaptıkları için Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i en candan duygularımla kutluyorum. Önümüzdeki beşinci döneminde de cumhuriyetin bu temel değerlerini Nilüfer halkına ve Türkiye'ye göstereceğine inancım tamdır. Herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum" dedi.

 

Büyük Birlik Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın da cumhuriyet anlayışının kimseyi ötekileştirmeyen bir anlayış olduğunu söyledi. Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreninin ardından, Başkan Bozbey ve törene katılanlar meydanda yer alan ve her gün saat 14.00'te şiir okunan Şiir Kulesi'nde Nâzım Hikmet Ran'ın "Kuvâyi Milliye" şiirini dinledi.