haber

Bozbey: Gölyazı’nın geleceği turizmde

Nilüfer Belediyesi, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası kapsamında Nilüfer’de etkinlikler düzenliyor. Nilüfer’deki Turizm Haftası etkinlikleri,  Bursa’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Gölyazı’da başladı.

 

Gölyazı Meydanı’ndaki etkinliklere Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mukaddes Kılıçlar, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları Bukle Erman, Yalçın Işıkyıldız, İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi sakinleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Nilüfer Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisiyle başlayan Turizm Haftası etkinliklerinde katılımcılar, yöresel lezzetleri tatma imkânı buldu. Turizm Haftası etkinliklerinin açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Gölyazı’nın marka haline geldiğini söyledi. Nilüfer ilçesinin Bursa’nın en köklü yerleşim alanı olduğuna dikkat çeken Başkan Bozbey, bölgede yapılan çalışmalarla birlikte Nilüfer’in 8 bin 500 yıllık tarihe sahip olduğunun kanıtlandığını kaydetti. Bozbey, “Biz ‘Nilüfer daha eski arkeolojik tarihe sahip’ dediğimizde bunu kabul etmeyenleri çok duymuştuk ama geldiğimiz noktada Nilüfer’in ne kadar tarihi bir kent olduğu ortaya çıkmış oldu. Akçalar’daki Aktopraklık tam tamına 8 bin 500 yıllık bir tarihe sahip.  8 bin 500 yıl önce insanlar orada yaşamış, oradan buraya birçok değeri bırakmış ve bugün gün yüzüne çıkıyor” dedi.

 

Bozbey: Gölyazı’ya sahip çıkmalıyız

Gölyazı’nın da 2 bin 500 yıllık bir tarihe sahip olduğunu söyleyen Bozbey, Gölyazı’da oturanların bu tarihe sahip çıkma kültürünü çok iyi öğrenmelerini, hissetmelerini ve içselleştirmelerini istediklerini ifade etti.

 

Bozbey, “Gölyazı’ya sahip çıkma sorumluluğunu Gölyazılılar başta olmak üzere hepimiz yerine getirmeliyiz.  Bu kentin kıymetini, bu alanın değerini çok iyi anlamamız ve görmemiz lazım. Buranın bir metre, iki metre altında 2 bin 500 yıl önce insanların yaşadığını düşünerek buralara sahip çıkmak zorundayız. Gölyazılılar bu konuda çok şanlılar ama değerini bildikleri takdirde şanslılar” diye konuştu.

 

Gölyazı’da kaçak kazı çalışmaları yapıldığına da dikkat çeken Başkan Bozbey, “Geleceğinizi katlediyorsunuz. Gelecekte çocuklarınızın torunlarının mirasını, gelirini ortadan kaldırmanın mücadelesi veriliyor. Böyle bir şey olamaz. Birçok ülke, 300 yıllık binalarıyla, korudukları değerlerle turizmde sayılı yere gelmiş ve inanılmaz para kazanıyorlar.  Benim Gölyazılım burada 2 bin 500 yıllık tarihini yok etmek için çalışıyor. Buna izin vermeyin. İzin vermezseniz, çocuklarınız, torunlarınız, torunlarınızın torunları inanılmaz güzel bir yaşam sürerler ve yaşam kaliteleri yükselir” dedi.

 

Gölyazı’nın turistik değerine vurgu yapan Bozbey, “2009’dan beri söylüyorum, sizin geleceğiniz gölde değil, sizin geleceğiniz turizmde, hizmet sektöründe. Ama bunu yapabilmeniz için önce siz kendiniz inanmanız lazım. Siz kendiniz inanmazsanız, buraları bir müddet sonra başkaları tarafından alınır-satılır ve siz karşıdan bakmaya başlarsınız. Bunu hiç arzu etmem ve istemem. Buranın yıllardır her şeyini üstlenen sizlersiniz, turizmden oluşacak geliri de üstlenmesi gereken sizlersiniz” şeklinde konuştu.

 

Gölyazı’ya yapılan yatırımları da anlatan Başkan Bozbey, bu yatırımlardan biri olan Göl Kuşu’nun da kısa sürede hizmete gireceğini söyledi. Gölyazı’ya gelen vatandaşların, Göl Kuşu ile güvenli şekilde gölde gezinti yapabileceklerini söyleyen Mustafa Bozbey, Göl Kuşu’nun bölgede rekabet oluşturmak için değil Gölyazı halkına örnek olması için getirildiğini kaydetti.

 

Bozbey: Nilüfer Belediyesi çalışmalarına destek verin

Gölyazı halkının Nilüfer Belediyesi tarafından yapılan düzenlemelere destek vermesini isteyen Başkan Bozbey, “Japon Seyahat Acentaları Birliği’nin Avrupa’da gezilecek 30 kasaba arasında, Gölyazı’ya da yer verdiğine dikkat çekti. Bozbey, “Eğer biz buraları temiz tutamazsak, koruyamazsak, kollayamazsak birkaç kişi gelir, ancak daha sonra gelmezler. Bu Gölyazı halkının kaybı. Onun için bir kez daha gerçekten ciddi ciddi düşünmenizi arzu ediyorum. Burada çeşitli düzenlemeler yapmaya çalışıyoruz, buna en büyük desteği Gölyazılı’nın vermesi lazım” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in konuşmasının ardından Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ile Bursa İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mukaddes Kılıçlar da söz alarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Gölyazı halk forumu düzenlendi

Gölyazı’da başlayan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Gölyazı Halk Forumu da düzenlendi. Halk Forumu’nda Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazlı Yazgan, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Nilüfer Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ender Vapur, İmar ve Şehircilik Müdürü Şirin Biçer, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Gölyazı Mahallesi Muhtarı İbrahim Şahin ile Tarih ve Turizm Büro Sorumlusu Onur Ulutaş söz alarak Gölyazı’da yapılan çalışmaları anlattılar. Forumda vatandaşların sorularına da cevap verildi.

 

Gölyazı’da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 22 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da Gölyazı Nekropol Alanı ziyareti düzenlenecek. Nilüfer’in Çocukları Sanatla Büyüyor Müzik Performansı’nın sergileneceği etkinlikler kapsamında Barış için Müzik Nilüfer Orkestrası da ilk konserini verecek.