haber

Bozbey: Gölyazı yeni projelerle turizmden payını alacak

Nilüfer Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantısı, Nilüfer “Barış Meclisi”nde gerçekleşti.

Meclis’te gündeme geçmeden önce faaliyetler hakkında  bilgi veren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Gölyazı’nın turizme kazandırılması için yapılan çalışmalara da değindi.Gölyazı’nın sadece Nilüfer için değil, Türkiye için çok önemli bir yer olduğunu belirten Başkan Mustafa Bozbey, mahallede yaşanan sorunlara dikkat çekti. Bozbey,  “Orada yaklaşık 7 yıldır yürütmüş olduğumuz hizmet anlayışımıza uygun projelerimizle ilgili hala sonuç alamadığımız noktalar var. Örneğin yapılaşmayla ilgili çok büyük sorun yaşıyoruz. Özellikle su kotunun hala çözümlenememiş olmasından dolayı Gölyazı’da aslında geçici ruhsatlandırma çalışmasına  izni verilmiş olsa dahi bunlar  bir müddet sonra ortadan kalkacak  ve ruhsat alınamayacak duruma gelinecek” dedi.

 

“Kadın dernekleri tek çatı altında toplansın”

 

İki kadın derneğinin bulunduğu Gölyazı’da, Güzelleştirme Derneği adında üçüncü bir kadın derneğinin de yakın zamanda kurulduğunu söyleyen Başkan Bozbey, dernekleri tek çatı altında toplanmaya çağırdı. Başkan Bozbey şöyle konuştu: “Biz kadın derneklerinin orada bir çatı altında toplanmasından yanayız. Biz bölünmeden değil bütünleşmeden yanayız. Farklı görüşlerin anlayışların olduğu bir ortamda dahi mutlaka bir araya gelinebilecek bir ortamın oluşmasını istiyoruz. STK’ya karşı değiliz ama buradaki kadın derneklerinde amaç aynı ise tek çatı altında bulunmaları daha doğru olur.”  

 

“Gölyazı projelerine destek bekliyoruz”

 

Gölyazı halkının turizmden gerekli payı alması ve bu bilincin oturması gerektiğini vurgulayan Bozbey, “Gölyazılılar eğer Gölyazı’ya sahip çıkmazsa bir müddet sonra başkaları oraya gelir. Biz yıllardır bölge halkının turizm nimetlerinden faydalanmasını arzu ediyoruz. Onun için orada hiç kimseyi ayırmaksızın kadınların ve erkeklerin  orada aktif olarak ticaretin,  turizmin içine beraber çalışmalarını  sağlamamız gerekiyor. Orada farklı söylemlerin hepsinin yanlış olduğu söyleyelim” dedi.

 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Gölyazı’da insan yoğunluğunun artacağına dikkat çeken Başkan Bozbey, ay sonunda hayata geçirecekleri projeler için destek istedi. Bozbey, “Hem meclis üyelerimizden hem Gölyazılılar’dan bu ayın sonunda başlayacağımız projelerimize mutlak destek bekliyoruz. Gölyazı’da  bisiklet projemiz var, ihalesi sonlanmak üzere olan tekne  projemiz var. Ayrıca meydandaki 3 binanın yapımına başlıyoruz. Yapımına başlayacağımız binadaki çalışanların da ticari faaliyet gösteren kahvenin de mağdur olmaması adına dışarıda geçici olarak bir yer oluşturacağız. Binalar tamamen bittiğinde bu geçici yeri de kaldıracağız. Gelen misafirlerin orada en iyi şekilde ağırlanmaları gerekiyor. Bunları yapacağız ve Gölyazı’nın turizmden gereken payı almasını  sağlayacağız” diye konuştu.

 

“Ataevler projesi Büyükşehir’in tozlu raflarında bekliyor”

 

Nilüfer Belediyesi tarafından Ataevler’de uygulanmak istenen kentsel yenileme projesine de değinen Başkan Mustafa Bozbey, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ataevler kentsel yenileme projesini beklettiğini söyledi. Bozbey, “Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu alıp planımızı keşke bir inceleseydi de sonrasında ret ya da kabul deseydi. Ama üzgünüm ki hiç bakılmaksızın hala daha tozlu raflarda duruyor. Kentimizin geleceği açısından mahallemizin geleceği açısından da doğru bulmuyoruz” dedi.

 

Ataevler’de kentsel yenileme projesinin biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Başkan Bozbey, Nilüfer Belediyesi’nin yaptırdığı Elektromanyetik Alan Kirliliği ölçümlerinin sonuçlarına dikkat çekerek  “Ataevler’de 2 yüksek gerilim hattı  geçiyor. Bir üçüncü hat da doğudan batıya geçiyor. Zamanında biz de inşaat yaptık ve Türkiye Elektrik Kurumu’ndan (TEK) yazı alıyorduk. TEK o zaman telin altına yapabilirsin, 7 metreye kadar yanaşabilirsin diye yazı veriyordu. O yazıya istinaden projelendirme ve inşaatlar yapılıyordu. İşin aslının öyle olmadığını 2010 yılında biz bu projeye başladığımızda anlamış olduk. Ataevler

yaşamsal bir alan, insanların konutları var. Gerilim hatlarından olumsuz etkilenmemeleri gerekiyor” diye konuştu.

 

“Büyükşehir Belediyesi’ni sorumluluğa davet ediyorum”

 

Baz istasyonları ve Elektromanyetik Alan denetiminde görevin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, “Biz yıllardır EMA ölçümünü Nilüfer Belediyesi olarak yapıyoruz. Nilüfer EMA kirliliği Türkiye ortalamasının bir hayli altında. Bu konuda yasa ile denetim yetkisi Büyükşehir belediyelerine verildi. Yasada bir madde var ki, ‘Başvuran firma ilgili kurumdan 20 gün içerisinde istasyonu nereye yapacağını bilgisini alamazsa istediği yere baz istasyonunu kurabilir’ diyor. Bu Büyükşehir’i sorumluluktan kaçırmaz. Bizler insana karşı sorumluyuz. Firmalar istediği yere istasyon kurarsa bu kentte yaşam zorlaşır. Büyükşehir Belediyesi başvuru yapan firmaya 20 günde olumlu olumsuz cevap vermeli. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni kent yöneticisi olarak halk adına sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum” diye kaydetti.

 

Mecliste daha sonra birçok madde karara bağlanırken, önergelerde dairelerine havale edildi.