haber

Bozbey: Kurban Bayramı için tüm önlemler alındı

Nilüfer Belediyesi’nin hizmete geçirdiği Alaaddinbey Kurban Pazarı en yoğun günlerini yaşıyor. Kurbanlık almak isteyenlerin akın ettiği kurban pazarını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de gezerek incelemelerde bulundu. Hayvan satıcıları ve kurban almaya gelen vatandaşlarla sohbet edip sorunlarını dinleyen Başkan Bozbey, kesim yerlerinde de inceledi.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden satıcıların Aladdinbey Kurban Pazarı’na geldiğini belirten Bozbey, “Burada bu düzeni sağlayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bayramın ilk gününden başlamak üzere aynı alan içerisinde bir kesim yerimiz var. Burada da vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet verilecek. Ancak vatandaşlarımızdan bir isteğimiz var, acele etmesinler ve sıraya girsinler. Çünkü sırasıyla kesim yapılacak” dedi. Başkan Bozbey, Alaaddinbey Hayvan Pazarı’nda hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan kesimlerinin de yapılacağını kaydetti.

Bozbey: Bayrama hazırız

Nilüfer’in merkezinde İhsaniye ve Konak Pazaryeri’nde kesim alanı oluşturduklarını söyleyen Başkan Bozbey, diğer pazaryerlerinde ise vatandaşların kendi imkanlarıyla kesim yapabileceği ortamı hazırladıklarını belirtti. Bozbey, “Biz Kurban Bayramı’na hazırız, arkadaşlarımız da hazır. Tüm önlemlerimizi aldık ve hiçbir şekilde sorun oluşturmadan, özellikle de o alanlarımızda kurban sahiplerimizin çok daha dikkatli olmasını istiyoruz. Bir sorun yaşamak istemiyoruz. Ülkemizin çeşitli noktalarında yaşanan kurban manzaralarını Nilüfer’de bugüne kadar görmedik, bu bayramda da görmeyi arzu etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Kurban satış yeri olarak gösterilen ve izin verilen yerlerin haricinde herhangi bir noktada satış yapılmasına izin verilmeyecek. İhsaniye ve Konak Pazaryeri’nde kurulacak kesim noktalarında da büyükbaş ve küçükbaş kurbanlar için kasaplı olarak kesim hizmeti verilecek. Daha önce kasaplı kesim hizmeti verilen Ataevler Pazaryeri’nde ise bu sene vatandaşlar kendi imkanlarıyla kesim yapabilecek. 

Denetimsiz kesimlere izin yok 

Sokak aralarında denetimsiz ve kontrolsüz kurban satışına ve kesimine ise izin verilmeyecek. İsteyen vatandaşların kendi imkanları ile kesim yapmalarına olanak sağlamak amacıyla Ataevler, Kültür, Cumhuriyet (Gazi), Esentepe, Çamlıca, Altınşehir, Yüzüncü Yıl, Üçevler, Fethiye Pazaryerleri ile Hasanağa TOKİ (Kızılcıklı Mah.), Görükle şantiyesi, Göçmen Konutları Pazar yeri, Kayapa otoparkı ve Gölyazı balık mezadında vatandaşlar kesim yapabilecek. Nilüfer’de kesim bedeli büyükbaş 300 küçükbaş 50 TL

Alaaddinbey Hayvan Pazarı bayramın ilk 3 günü, diğer kesim noktalarında ise bayramın birinci günü kesim hizmeti verilecek. Vatandaşlar kurban kesim hizmetleriyle ilgili olarak, Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün 444 16 03 numaralı ve Alaaddinbey Hayvan Pazarı’nın 413 32 61 numaraları telefonlarına başvuru yapabilecek. Alaaddinbey Hayvan Pazarı’ndaki kesim işlemlerinde yığılmaları önlemek amacıyla vatandaşların önceden kesim sırası almaları gerekiyor.