haber

Bozbey: Toprağı o kadar hırpaladık ki kendini yenileyemiyor

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi iş birliğiyle Gıda Toplulukları Forumu düzenledi. "Doğal, sağlıklı ve güvenilir gıdaya nasıl erişeceğiz?" başlığıyla düzenlenen foruma, Doğal Besin Bilinçli Beslenme Halk Destekli Tarım Grubu’ndan Ayşegül Çerçi, Boğaziçi Mensupları Tüketim Kooperatifi’nden Zeynep Kadirbeyoğlu, Yeryüzü Derneği’nden Aytaç Tolga Timur, Yaşam Dostu Ürün Dayanışma Grubu’ndan Necdet Bayhan, Başka Bir Gıda Mümkün Girişimi’nden de Kadir Dadan konuşmacı olarak katıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in de forumda yer aldı. 


Gıda Toplulukları Forumu’nun açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, gıda topluluğunu kurmanın ve kooperatifleşmenin önemine dikkat çekti. Tüketilen gıdanın tadının değiştiğine vurgu yapan Bozbey, “Gıdanın 30 yıl önceki tadını şu anda alamıyoruz. Toprağın kokusu dahi değişti, farklı kokuyor toprak. Toprağı o kadar hırpaladık ki kendi kendini yenilemesinin bile önüne geçtik, bilinçsiz bir şekilde kullandık. Ama yine toprak ‘Ana’ özelliği olduğu için kendi kendini belirli bir süre sonra yenileyecektir.


Özellikle Nilüfer Belediyesi olarak kooperatifleşme çalışmalarını destekliyoruz, gıda konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Yenilenebilir tohum konusunda önemli bir mesafe kat ettik. Bugün elimizde toplamda 700 çeşit yenilenebilir tohuma ulaştık. Bunları çoğaltmamız gerekiyor. Anadolu’nun gerçek özelliği, bizim topraklarımızın ürettiği o tohumları tekrar elde etmemiz mümkün ama sahip çıkmamız gerekiyor. Hayvansal gıdalar da olmak üzere tüm gıdalarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Başka türlü yaşam gitgide zorlaşıyor. Bu zorlaşmayı kolay hale döndürmenin yolu doğru bilgiye sahip olmaktır. Kulaktan dolma sözlerle üretimin önüne geçilmesi gerekiyor” diye konuştu. 


Toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Bozbey, satın alınan ürünlerin fiyatından çok içeriğine bakılması gerektiğini söyledi. Bozbey, “Raftan bir şey alırken öncelikle içinde ne olduğuna bakarak almasını sağlamamız lazım ama biz parasına bakıyoruz ilk önce. Tükettiğimiz gıdaların mutlaka içeriğine bakmalıyız. Eğitim bu işin birinci şartı. Bunu yaparsak yol kat ederiz ama yapamazsak bizi zaten soktukları bir yol var ve o yolda devam ederiz” diye kaydetti.


Çevrede olduğu gibi gıda konusunda da sanayicinin, bilinçsiz insanların, yöneticilerin ve siyasilerin çok büyük sorumluluğu olduğunu vurgulayan Bozbey, mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti. Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey, “Batı bu konuları 60-70 yıl önce çözmüş. Arıtma tesislerini kurmuşlar, çevreye zarar vermeyecek duruma getirmişler ondan sonra fabrikaların çalışmasına izin vermişler. Bizde önce kirlet, sonra temizlet mantığıyla yapılıyor. Hala daha Ayvalı Dere Nilüfer Çayı’na akıyor, oradan Karacabey Boğazı’ndan Marmara’ya dökülüyor ve oradan balık yiyoruz. Nasıl ki Gölyazı’nın kerevitini bu tür atıklarla yok ettirdiysek, Kümaş’tan gelen ve önlenmesi gereken atıkları önleyemeyerek Gölyazılı’nın veli nimeti olan gıdayı ortadan kalkmasına sebep olan; zihniyet. Son derece önemliydi ama Kümaş’ı önleyemediler. Buna rağmen yine de mücadele etmek gerekiyor” şeklinde konuştu. 


CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil de beslenme konusunun yaşamsal sürecin içinde önemli bir yeri olduğunu söyledi. İrgil, yaşam biçimi ve biyolojik iklimin değişmesinden dolayı beslenmenin daha önemli hale geldiğini belirtti. Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Çalışma Grup Başkanı Celalettin Çakır da deneyim paylaşımıyla birlikte Nilüfer’de kurulması planlanan Gıda Topluluğu ile birlikte daha sağlıklı ürünler elde etmeyi planladıklarını söyledi.


Gıda Toplulukları Forumu’nun ilk bölümünde Doğal Besin Bilinçli Beslenme Halk Destekli Tarım Grubu’ndan Ayşegül Çerçi, Boğaziçi Mensupları Tüketim Kooperatifi’nden Zeynep Kadirbeyoğlu, Yeryüzü Derneği’nden Aytaç Tolga Timur, Yaşam Dostu Ürün Dayanışma Grubu’ndan Necdet Bayhan, Başka Bir Gıda Mümkün Girişimi’nden Kadir Dadan deneyimlerini paylaştı. İkinci oturumda da Nilüfer’de gıda topluluğunun oluşturulması hakkında fikir alıverişi yapıldı.