haber

Braille alfabeli menüleri işletmelere dağıttılar

Nilüfer Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde anlamlı bir etkinlik düzenledi. PodyumPark meydanında stantlar açan Nilüfer Belediyesi, yaşamın her alanında engellerin kaldırılmasına yönelik farkındalık oluşturacak çalışmalar gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında daha önce iş birliğine varılan işletmelerin Braille alfabesiyle düzenlenen menüleri de teslim edildi.

 

Nilüfer Belediyesi, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında ilan edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla anlamlı bir etkinlik düzenledi. PodyumPark meydanında stant açan Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi, her alanda erişilebilir bir dünyanın oluşturulmasına dikkat çekti. Bizim Ev katılımcıları, “Hataları Bul” standını ziyaret eden vatandaşlardan, engelli bireylerin günlük yaşamda yaşadığı zorlukların yer aldığı iç ve dış mekan maketlerinde, hatalı uygulamaları bulmalarını istedi. Maketleri dikkatle inceleyen vatandaşlar, engelli bireylerin  kullanımına uygun olmayan uygulamaları, bulmaya çalıştı. Braille standında da ziyaretçilere, bu alfabenin önemi anlatılırken, engelli bireyler için bilgiye erişimin çok önemli olduğuna dikkat çekildi.
Bizim Ev katılımcıları ayrıca, PodyumPark’ta yer alan ve daha önce anlaşmaya varılan  8 işletmenin menülerini de, Braille alfabesiyle yeniden düzenledi. Nilüfer Belediye Başkan Vekili Rasih Konca da, stantları ziyaret ederek, engelli bireylerle bir araya geldi. Bizim Ev katılımcılarıyla işletmelere giden Konca, Braille alfabesiyle düzenlenmiş menüleri, işletme yetkililerine teslim etti. Konca, menülerinde  Braille alfabesini kullanan işletmelere, farkındalık oluşturdukları için teşekkür etti. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bir kutlama günü değil, farkındalık günü olduğuna dikkat çeken Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Rasih Konca, “Bu anlamlı günde Nilüfer Belediyesi olarak engelli ve engelsiz bireylerin ortak faaliyetlerde buluşturarak, bu konuda farkındalık oluşturuyoruz. Menülerine Braille alfabesini de ekleyen işletme sahiplerine öncü oldukları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Uygulamadan memnun olduklarını belirten engelli bireyler de, bütün özel ve kamusal alanların, herkes için eşit ve erişilebilir şekilde olması gerektiğini vurguladı.  

“Engel Siz Misiniz?” sergisi izlenime açıldı

Nilüfer Belediyesi, Ayşe Işık’la birlikte 6 kişinin çalışmalarının yer aldığı “Engel Siz Misiniz?” isimli resim sergisini de izlenime açtı. Ayşe Işık, Rabiya Karakurt, Ayşenur Öztaş, Tolga Baktimur, Feyyaz Türkün, Sinem Köroğlu’nun farklı disiplinlerle yapılmış çok özel resimlerin yer aldığı sergi, 17 Aralık tarihine kadar izlenime açık kalacak.