haber

Çağdaş Sanatlar Nilüfer’de ele alındı

Nilüfer Belediyesi'nin düzenlediği  ‘Çağdaş Sanat Konuşmaları’nın yeni sezondaki ilk etkinliği Misi’de bulunan Nilüfer Sanat Evi’nde yapıldı. Konuklar Sanat Yazarı Murat Alat ve Sanatçı Vahit Tuna, ‘Beyhude Nağmeler: İktidar, ölüm ve ses’ başlıklı söyleşide, yapılan çalışmalar ve yaşama biçimlerine dair önermeler üzerine söyleşi gerçekleştirdi. Sanat tutkunlarının ilgiyle izlediği söyleşide Vahit Tuna, kendi gerçekleştirdiği çalışmalar ile çağdaş sanatın geçmişten günümüze uzanan süreçlerini ele aldı.

Çağdaş sanat anlayışının son 20 yılda değişime uğradığını kaydeden Vahit Tuna, “Dünya değişiyor, çağdaş sanat anlayışı da son 20 yılda değişime uğradı. Bazı normlar ve anlayışlar korunmaya devam ediyor ama bu değişim sanatın devamlılığı ve sanatçıların çalışmalarına kolaylık sağlayabiliyor. Ancak keskin ve sert zorluklarda olabiliyor. Sanatçılar gelişen teknolojiyi de kullanarak farklı çalışmalar ortaya çıkartabiliyor” dedi.

Türkiye’de sanata olan destek ve ilginin bir türlü istenen seviyelere ulaşamadığını belirten Vahit Tuna, “Devlet en çok sinemaya destek veriyor. Yurtdışında sanatçılara devlet tarafından büyük destekler veriliyor. Sanat kültür üreten bir durumdur. Sanat bireysel yapılan bir şey değil, ondan etkileşen binlerce insan var. Destek veren devletler kültürlerini oluşturma çabasındalar” dedi.

Sanat Yazarı Murat Alat da çağdaş sanatların önemi ve ortaya koyduğu gerçekleri yansıtan gelişmelere değindi.