haber

Çanakkale’deki şehit fidanlar, Nilüfer’de yükselecek

Nilüfer Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 97’nci yılında anlamlı bir organizasyona imza atarak, Nilüfer Kent Konseyi ile birlikte 100. Yıl Mahallesi 521. Sokak’taki park alanına fidan dikerek şehitlere olan vefasını bir kez daha ortaya koydu. Nilüfer Kent Konseyi gönüllüleri, Nilüfer Belediye personeli, Nilüfer halkı ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Bursa Şubesi üyeleri ile şehit ailelerinin de katıldığı fidan dikiminde, duygusal anlar da yaşandı. Onlarca fidan etkinliğe katılanlar tarafından toprakla buluşturuldu. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma törenine katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Çanakkale Zaferi’nin Türkiye açısından tarihteki önemine değindi. Türk halkının zafere olan inancı ve gelinen noktaya dikkati çeken Bozbey, “97 yıl önce emperyalist ülkeler Anadolu’ya çöreklenmiş ve Çanakkale’ye saldırırken, Anadolu’nun yiğit aslanları, yurtsever gençleri göğsünü siper etmiş ve o insanlar sayesinde bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Tüm şehitlerimizi minnetle anıyorum. Birileri 50 yıl öncesini bugünkü şartlarla tartışabilir ama o günkü şartları göz önüne alarak değerlendirme yapmalıyız. Son yıllarda yaşanan yanlışlıklar ortada. Emperyalizme vurulan darbe Çanakkale’de oldu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri burada atıldı. Biz de bu zaferin 97. yılında Kent Konseyi ile bu mahallede bir anı ormanı oluşturmak istedik. Burada fidanlar yükseldikçe şehitlerimizi daha fazla hissedeceğiz ve anacağız. Bu ormana ve fidanlarımıza sahip çıkalım,” dedi.  

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Bozbey, “Türkiye büyük ve Atatürk’ün bize emanet ettiği bir ülke. Emperyalist güçlerin uşağı olmadan ileri giden ve gelişen ülke olmalıyız. Atatürk ilke ve devrimlerine inanarak ülkemize sahip çıkmalıyız. Biz Atatürk’ün yolunda ve söylediklerini beynimize kazıyarak çalışmalıyız,” diye kaydetti.  

Atatürkçü Düşünce Derneği Topluluğu Başkanı Cafer Ceniz, “Emperyalist güçler Çanakkale’de büyük bir tokat yemişlerdir. 18 Mart 1915 Çanakkalesi yurtseverlik ateşinin, emperyalizmin sayısal ve teknolojik üstünlüğünü dize getirdiği kahramanlığın anıtlaştığı yerdir. Emperyalistler ve yerli işbirlikçilerin geçmişte olduğu gibi günümüzde de ülkemiz üzerindeki kötü emelleri devam etmektedir. Türk milletini bölmeye çalışanlar tarihte olduğu gibi bugün de başarısız olacaklardır. Atatürk’ün fikirlerine gençlik olarak her zaman sahip çıkmalı ve onun izinde devam etmeliyiz,” diye konuştu.  

Çanakkale Şehitlerini Anma Günü etkinlikleri kapsamında Nilüfer Kent Konseyi Sevgi Korosu da bir konser verdi. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde geçekleşen konserde, Şef Meltun Kadıoğlu yönetimindeki koro, izleyenlere muhteşem bir müzik ziyafeti sunarken zaman zaman da duygusal anlar yaşattı.