haber

Cazın kalbi Nilüfer’de atmaya başladı

Halkı, kültür sanatın her dalıyla buluşturma hedefiyle sayısız etkinlikler düzenleyen Nilüfer Belediyesi, Bursa’da bu alanda yine bir ilke imza atıyor. Caz müziğinin sevilen isimlerinin halkla buluşacağı Uluslararası Nilüfer Caz Tatili Festivali, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen görkemli bir açılışla başladı.

Açılışa katılan caz tutkunları, Nâzım Hikmet Kültürevi’nin girişindeki basamakları çıkarken sürprizle karşılaştı. Piyano tuşları ile döşenen basamaklardan çıkan notalar karşısında konuklar hem şaşırdı hem de eğlendi.

Bozbey: Festival kentimize ‘iyi bir şey’ katacak

Festivalin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Bozbey, Nilüfer’de ilk kez düzenlenen festival ile sokakların müziği olan cazı, kentin dört bir yanına taşıyacaklarını söyledi. Bozbey, “İnanıyorum ki, mavi notalarıyla kentimize ‘iyi bir şey’ daha katacak olan bu festival, evrensel duruşuyla yine sanatseverlerden tam not alacak. Festivalimizin açılışını, caz müziğinin Türkiye’deki duayeni, büyük isim Emin Fındıkoğlu ile yapıyoruz.Geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz ve Türkiye’de ilk kez bağışla girilen Nilüfer Müzik Festivali’ne imza atan Nilüfer Belediyesi, artık kültür sanattaki iddiasını, ulusal ve uluslararası platformlara da taşıyarak yerelden evrensele bir duruş sergiliyor. Uluslararası Nilüfer Caz Tatili Festivali, tam da bu duruşun yansımasıdır” dedi.

Cazın sihirbazlarının Nilüfer’de sahne alacağını vurgulayan Bozbey, “Tüm sanatseverlerimize gösterdikleri bu büyük ilgi için, kültür sanat kenti Nilüfer’i bugünlere getirdikleri için yürek dolusu teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Usta müzisyen ve besteci Emin Fındıkoğlu da festivalin iyi müzisyenleri ağırlayacağını söyledi. Fındıkoğlu, “Geniş bir yelpazenin içinden örnekler müzikseverlere şölen sunacak. Bu festival için Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye’nin sayılı üstatları arasında gösterilen Emin Fındıkoğlu festivalin ilk konserini verdi. Ünlü müzisyen Fındıkoğlu, Meltem Ünel ve Volkan Topakoğlu ile birlikte konuklara keyifli anlar yaşattı.

Gecenin sonunda Başkan Bozbey müzisyenleri çiçek vererek kutladı.  

 24 günde 24 performans

Uluslararası Nilüfer Caz Tatili Festivali’nde Türkiye ve dünya starları halkla buluşacak. 24 gün sürecek festivalde 24 performansın yanı sıra söyleşi, panel ve atölyeler düzenlenecek. Emin Fındıkoğlu’nun muhteşem konseriyle başlayan festivalde 30 Ocak Cumartesi günü caz meraklılarını iki konser bekliyor. Ferit Odman Quartet saat 18.00’de, yine aynı gün hikaye anlatıcısı olarak nitelendirilen ünlü piyanist Ayşe Tütüncü ve Emre Karabulut Dörtlüsü saat 20.00’de Nâzım Hikmet Kültürevi’de caz tutkunlarının karşısına çıkacak. 31 Ocak Pazar günü de saat 14.00’de “Kadın Caz ve Müzik” konulu panel Sevin Okyay moderatörlüğünde gerçekleşecek. 31 Ocak’ta Önder Focan&Şallıel Bros saat 17.00’de, Şenay Lambaoğlu saat 18.30’da, Elif Çağlar Quartet saat 20.00’de Nâzım Hikmet Kültürevi’de konser verecek.

21 Şubat’a kadar devam edecek olan festival, Ibrahim Maalouf, Tomatito, Birsen Tezer, Kerem Görsev, Jülide Özçelik, Karsu Dönmez, Barış Demirel gibi isimleri de Nilüfer’e taşıyacak.