haber

Çiftçi Bayramı Yaylacık’ta kutlandı

Kırsal kesime kucak açan ve tarım sektöründeki sorunlara çözüm arayan Nilüfer Belediyesi, Çiftçi Bayramı’nı bu yıl Yaylacık Mahallesi’nde kutladı. Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Grubu tarafından düzenlenen etkinliğe, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Yücel Akbulut, CHP Bursa milletvekili adayları Lale Karabıyık ile Orhan Sarıbal, çiftçiler ve çok sayıda davetli katıldı. 


Törende açılış konuşmasını yapan Mahalle Muhtarı Naci Kurçin ‘Mahalle statüsüne geçtikten sonra mahallemizde çiftçilik azaldı. Gönül isterdi ki topraklarımızda kenti ürettiğimiz malları dışarıya satarak, çoluk çocuğumuzun ekmeğini topraktan kazanalım’ diyerek sıkıntılarını dile getirdi. 

Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey Türkiye'de de son yıllarda özellikle 1980 yılından sonra çiftçinin adının anılmaz hale geldiğine dikkat çekti. Başkan Bozbey ‘Bunu geriye dönük senaryo olarak da değerlendirebilirsiniz. Çünkü 1980 ihtilali bu ülkenin geleceğinin farklı biçimde gelişmesini sağlayan bir ihtilaldir. Aslında senaryolardan bir tanesi de büyükşehirleri çoğaltarak, orada yerel yönetim diye bahsettiğimiz tüzel kişiliği olan köyleri ortadan kaldırma projesidir. Mahalleyle köy muhtarlıkları farklıdır. Köy muhtarlıkları belediye gibidir. Köy muhtarlıkları köyün arazisini icara verebiliyordu. Yanında personel çalıştırabiliyordu. Mahalleye dönüştüğü zaman bunların hepsi ortadan kalktı. 1980’de başlayan serüven, durmadan devam ediyor. Son yıllarda daha hızlı yürütüyorlar’ dedi. 

ÜRETEMİYORLAR…

Çiftçinin girdilerini yükselterek üretemez hale soktuklarını söyleyen Başkan Bozbey, ‘Denizde yatıyla keyif süren vatandaşa mazotu 1,5 liraya vereceksin, köylüye 4 liraya vereceksin. Köylü terleyecek, çalışamayacak, zarar edecek ve üretmeyi bırakacak. Ben de bir çiftçi çocuğuyum. Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorduk. Girdilerin artmasıyla birlikte dışa bağımlılığımız giderek arttı. Bugün birçok ürünü dışarıdan ithal ediyoruz’ diye konuştu. 

Çiftçilerde de duyarsızlık olduğunu ve yapılanlara sessiz kaldıklarını söyleyen Bozbey, Yunanistan’daki çitçi eylemlerini hatırlattı ve ‘Mücadele olmazsa kaybetmeye mahkumsunuz’ ifadesini kullandı. 

Nilüfer Belediyesi olarak çitfçilerle ilgili çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Bozbey, ‘Önder çiftçi projemiz var. Mahallelerimizde toprak analizi yaparak, ürün çeşitliliğini ortaya koymaya çalışıyoruz. Tohum Takas Şenliğini Nilüfer’de başlatarak, yenilenebilir tohuma doğru gideceğiz. Herkes kendi tohumunu kendi sürdürülebilir hale getirecek. Kent Bostanları projemizi Ürünlü Mahallesi’nde yakın zamanda başlatacağız. Amacımız tarımsal kalkınma kooperatifleriyle birlikte bu kentin çiftçisini ayağa kaldırıp, kendi kendine yetecek, köyde üretip bunları satarak yaşam standartlarını yükseltecek hale getirebilmek’ dedi. 

ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ…

Törende konuşan CHP Bursa Milletvekili adayı Orhan Sarıbal da dünyada gelişmiş bütün toplumlar tarımın da geliştiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: ‘Türkiye 12 yıldır uygulanan yanlış politikalar nedeniyle artık kendi kendine yeterli ülke konumundan çıkarak, tam ithalatçı konuma gelmiştir. 2014 yılında bu ülke insanı 5,3 milyon ton buğday ithalatıyla karşılaşmıştır. Bu ülke maalesef artık tarımda ithalatçı duruma gelmiştir. Küçük ve orta ölçekli çiftçi, sistemden uzaklaştırılmıştır. Çiftçinin ürünü para etmiyorken, girdileri artırılmıştır. Çiftçi üreterek kazanamıyor, bunun yanında borçlanarak geleceğini yok etmiş durumda.’

CHP Bursa milletvekili adayı Lale Karabıyık da ‘Eğer çiftçi bu ülkede bittik, perişanız diyorsa, ülke ekonomisinde ne kalkınma olur, ne de büyüme olur’ ifadelerini kullandı. Bugün çiftçinin üretemediğini söyleyen Karabıyık ‘ Her ülkenin ekonomisindeki tarım modeli, buğday stratejisine dayanıyor. Türkiye, dünyada buğday üretiminde dekar başına en fazla verimliliğini kaybetmiş ülke durumunda. Yapılan ithalatı ihracata dönüştürmek zorundayız. Çiftçimiz daha fazla dayanamıyor, tarlasını satışa çıkarıyor. Çiftçiyi desteklersek büyüme olur. Çiftçinin artık yüzünün güldüğü, tarımın tekrar ülke ekonomisinin gücü olduğu, ithalatçı değil ihraç eden bir ülke konumuna geldiğimiz günleri görmeyi diliyoruz’ diye konuştu. 

‘NİLÜFERLİ ÜRETİCİNİN SESİ’…

Yaylacık’taki Çiftçi Bayramı’nda konuşmalarının ardından ‘Nilüferli Üreticinin Sesi’ forumu düzenlendi. Moderatörlüğünü Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Kalkınma Grubu Başkanı Emre Karagöz’ün yaptığı forumda Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey, Ziraat Odaları Bursa İKK Başkanı Nafiz Kara, çiftçilerin çektiği sıkıntıları konuştu. Etkinlikte Nilüfer’in kırsal alandaki çiftçiler de görüşlerini dile getirdi. Konuşmaların ardından Başkan Bozbey, konuşmacılara teşekkür belgesi verdi. Günün sonunda Nilüfer Kent Konseyi Sevgi ve Kardeşlik Korosu konser verdi. 

Gün boyu renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte Ürünlü, Çalı, Atlas, Tahtalı Kadın Dernekleri de stant açarak yöresel ürünlerini vatandaşlara ikram etti.