haber

Çiviyle telin estetik buluşması bu sergide

Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi El İzi Gönüllü Sanat Atölyesi’nde filografi kursu düzenlendi. Gönüllü eğitmenler Şenay Geleri ve Arzu Yaşar eşliğinde 6 ay boyunca eğitim alan 32 kadın, el emeği göz nuru eserlerini, Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sergi Salonu’nda açtıkları sergide beğeniye sundu. Sergi açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Aysel Okumuş, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cevriye Coşkun Kayış, gönüllü eğitmenler Şenay Geleri ve Arzu Yaşar ile kursiyerler katıldı.

 

Sergi açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, unutulmaya yüz tutmuş sanat dallarını tekrar gün yüzüne çıkarmak için katkı koyan herkese teşekkür etti. Farklı sanat dallarında birçok kurs düzenlediklerini ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “Bir sanat dalı üzerine kurslar düzenlemek, Nilüfer Belediyesi’nin kültür ve sanat kenti olma anlayışının bir ürünü olarak değerlendiriyorum” dedi.

 

1999 yılından beri Nilüfer’in eğitim bilim, kültür sanat ve spor kenti olacağını vurguladığını ifade eden Başkan Bozbey şöyle konuştu: “Bu alanlar bizi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak hedeftir. Nilüfer Belediyesi olarak tüm birimlerimizle birlikte bu üç hedefe yönelik bugüne kadar birçok proje ürettik, üretmeye de devam ediyoruz. Sanat dallarının Nilüfer’de var olmasının, unutulmaya yüz tutmuş sanat dallarının burada yeniden yeşermesinin altında yatan gerçek de bu. Emeği geçen, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. Kursiyerlerimizi de kutluyorum.” Filografiyi, çiviyle telin estetik buluşması olarak nitelendiren Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp de, büyük emek harcayan kursiyerleri tebrik etti.

 

Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cevriye Coşkun Kayış da emeği geçen herkese teşekkür etti. Eserlerin, kursiyerlerin büyük özverili çalışmaları sonucu ortaya çıktığını dile getiren gönüllü eğitmen Şenay Geleri de, “Bu kadar kısa bir sürede, bu seviyeye gelebilmek takdir edilecek bir durumdur. Bu sanat, hem özgüvenimizi artırmakta hem de içimizdeki başarıyı dışa vurarak, yapıcı ruhumuzu ortaya çıkarmaktadır. Bu eğitimlerin sürekli olmasını diliyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, gönüllü eğitmenlere çiçek vererek teşekkür etti. Gönüllü eğitmenler Şenay Geleri ve Arzu Yaşar da kursiyerlerin yaptığı bir eseri Başkan Mustafa Bozbey’e armağan etti. Başkan Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Aysel Okumuş, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cevriye Coşkun Kayış, gönüllü eğitmenler Şenay Geleri ve Arzu Yaşar ile birlikte kursiyerlere katılım sertifikalarını verdi.

 

Başkan Mustafa Bozbey daha sonra, sergiyi gezerek eserleri tek tek inceledi. Sergi 16 Mart tarihine kadar izlenime açık kalacak.