haber

Comenius Proje heyeti Başkan Bozbey’i ziyaret etti

Eğitim ve bilim kenti Nilüfer’de Avrupa Birliği tarafından hazırlanan Comenius Çok Ortaklı Okul projesine dâhil olan Ürünlü Ortaokulu’nda çalışmalarını sürdüren heyet, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i makamında ziyaret etti. Başkan Bozbey ziyaretten memnuniyetini dile getirerek Nilüfer’de önceliğin eğitim olduğunu söyledi. Ürünlü Ortaokulu’nun da içinde bulunduğu proje hakkında bilgi alan Bozbey konuklara Nilüfer ilçesini tanıttı.

Koordinatörlüğünü İtalya’nın üstlendiği proje kapsamında Hırvatistan, Polonya, Romanya, Macaristan ve Bulgaristan’dan gelen heyet, kültürler arası korkuların ortadan kaldırılması için çalışmalar sürdürdüklerini belirtti.  Heyet, 2013-2015 yılları arasında gerçekleştirilecek projenin ilk toplantısının yapıldığı Ürünlü Ortaokulu’nda, çocukların sosyal çevre korkusu, toplumsal korku, otorite korkusu ve din korkusu gibi konulardan arınması için projeler hazırladıklarını ifade etti.

Comenius projesi, Lizbon hedeflerine ulaşabilmek için öğrenciler ve eğitim personeli arasında Avrupa kültür ve dil çeşitliliği ile değerleri hakkında bilgi ve anlayış oluşturmayı, öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri edinmelerini amaçlıyor.