haber

Dünya Hayvan Hakları Günü’nde anlamlı ziyaret

Nilüfer Belediyesi’nin bütün canlıların yaşama hakkına saygı ilkesiyle 2003 yılında hayata geçirdiği Nilüfer Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü etkinlikleri kapsamında bu yıl da ziyaretçi akınına uğradı. Çok sayıda okuldan öğrenciler, merkezdeki can dostları ziyaret etti. Öğrenciler hem Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün çalışmalarını yerinde gördü, hem de can dostlarla vakit geçirdi. Öğrenciler ayrıca, 12 Ekim’e kadar açık kalacak olan Sokak Hayvanları Fotoğraf Sergisi’ni de gezme fırsatı buldu.

 

Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’ne gelen bazı öğrenciler de plastik atıklardan tasarladıkları mama kaplarını sokak hayvanlarına hediye ettiler.

 

OKULLARA ZİYARET

 

Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü çalışanları, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü etkinlikleri kapsamında Nedim Öztan İlkokulu öğrencilerini de ziyaret ederek, hayvan hakları konusunda bilgilendirme yaptı. Sokak hayvanlarına yönelik duyarlılığı artırmak amacıyla okulun öğrencilerinden Ada Beril Şahin de, kendisinin hazırladığı ve üzerinde “Lütfen sokağınızda yaşayan kedi, köpekler için bu mamayı uygun bir yere bırakır mısın”' yazılı mamaları arkadaşlarına dağıttı. Ziyarette öğrencilere, Nilüfer Belediyesi’nin “Çünkü Önemsiyoruz” yazılı rozetleri de armağan edildi.

 

BOZBEY: İHTİYAÇ DUYULAN YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALI

 

4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü’nün, bu konudaki bazı eksikliklerin ve yapılması gerekenlerin gündeme gelmesi açısından önemine dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu konudaki en büyük beklentisinin ihtiyaç duyulan yasal düzenlemelerin yapılması olduğunu belirtti. Günümüzde geleneksel hak kavramının hayvanlar açısından da giderek genişlediğini belirten Başkan Bozbey, “Son dönemde birçok açıdan gelişmekte olan hayvan hakları düşüncesi, hukuksal düzenlemelerde de yer almaya başlamıştır. Ancak, bu konu üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerekliliği açıktır. Özellikle hayvanlara eziyetin, kabahatler kanunundan çıkarılarak, sorumluların cezai işleme tabi tutulması önemli bir gerekliliktir. İhtiyaç duyulan yasal düzenlemelerin gerçekleşmesi en büyük dileğimdir. Bu düzenlemeler yapıldığında eminim ki, sokaklarımızda daha fazla mutlu hayvan göreceğiz. Ayrıca bu alanda emek veren veteriner hekimler, diğer meslek grupları ve sivil toplum örgütleri de daha verimli ve huzurlu çalışacaklardır. Nilüfer Belediyesi olarak biz, her canlının yaşama hakkına duyduğumuz saygıyla görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.