haber

Edebiyatın nabzı bu atölyelerde atıyor

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’nin düzenlediği atölyelere olan ilgi, her geçen yıl artıyor. Yaratıcı yazarlıktan, anlatıya, derin okuma ve kurgu atölyesine kadar farlı temalar üzerine düzenlenen atölyeler, büyük ilgi görüyor. Bu atölyelerden dilbilimci ve yazar Hakan Akdoğan’ın “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” ile eleştirmen ve yazar Feridun Andaç’ın yürütücülüğündeki “Herkesin Bir Yazarı Olmalı Atölyesi”, okumalarını derinleştirmek ve yazı çalışmaları yapmak isteyen edebiyat tutkunlarına rehberlik ediyor. 
Yürütücülüğünü Mehmet Sait Taşkıran’ın üstlendiği ve içeriğini mitoloji, antropoloji, felsefe, edebiyat, arketip karakterlerin oluşturduğu “Düşsel Gezgin Anlatı Atölyesi” de devam ediyor. Edebiyat yolculuklarını, seyahatleri, kişisel tanıklıkları mitoloji, felsefe ve edebiyat aracılığıyla sıradanlıktan çıkaran atölye, katılımcılarına gezgin bilinciyle bakma ve okumalarını derinleştirme imkânı sunuyor. 
Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri, “Yılın Yazarı Sevgi Soysal” etkinlikleri kapsamında da iki atölye gerçekleştirdi. Yetişkinlere yönelik düzenlenen “Derin Okuma ve Kurgu Atölyesi”nde de, Sevgi Soysal’ın ilk kitabı Tutkulu Perçem ile yola çıkıldı. Müge İplikçi’nin yürüttüğü atölyeye katılanlar, Soysal’ın bütün eserleri derinlemesine inceledi. Yazı çalışmaları da yapan katılımcılar, Sevgi Soysal’ın tamamlayamadığı “Hoş Geldin Ölüm” adlı romana alternatif sonlar yazmayı denedi. 
İlgi çeken  atölyelerden biri de, radyo yayıncılığı üzerine oldu. Radyo programcılığı yapan, radyo üzerine birçok yazısı bulunan Sevgi Soysal anısına gerçekleştirilen atölyeye, lise öğrencileri katıldı. Olay FM Yayın Koordinatörü Mahmut Uçakcan yürütücülüğünde gerçekleşen atölyeye katılan lise öğrencileri, radyo programcılığının inceliklerini ve püf noktalarını öğrendi. 
Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’nin edebiyat odaklı atölyeleri, yeni yılda da farklı isimleri ağırlamaya devam edecek.