haber

Emine’nin çığlığı tüm kadınların çığlığıdır

38 yaşındaki Emine Bulut’un, Kırıkkale'de eski eşi tarafından, 10 yaşındaki kızının gözü önünde vahşice katledilmesine, tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da kadınlar sessiz kalmadı. Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin de bileşenleri arasında yer aldığı Bursa Kadın Platformu, Nilüfer Kent Konseyi önünde basın açıklaması yaparak vahşi cinayete tepki gösterdi. Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer ve Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekteri Elvan Özkan’ın da katıldığı açıklamayı Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nergiz Döner yaptı.

 

Kameralara yansıyan cinayet sonrasında genç kadının çaresizlik içinde  “Ölmekistemiyorum’’ çığlığı ve annesinin yüzüne dokunarak “Ne olur ölme anne”  diyen evladının çığlıklarının herkesin hafızasına kazındığına dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’de hiç bitmeyen kadın cinayetleri hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:  “Bir gün önce Konya’da Tuğba Erkol da üç çocuğunun gözü önünde vahşice katledildi. Neredeyse her gün bir kadın, erkek şiddetine kurban verilmekte bu ülkede. Bizler, şimdiye kadar erkekler tarafından katledilen tüm kadınların ve ‘Ölmek istemiyorum’ diyen Emine bulutun çığlığı olmak için buradayız.”

 

Kadınların yaşam hakkı yasalarla güvence altına alınmalı
Kadınları, erkek şiddetinden korumak amacıyla çıkarılan yasaların ve nafaka hakkının kaldırılmak istendiğine vurgu yapılan açıklamada, kadın örgütleri olarak her zeminde bunun yol açacağı toplumsal yaralara dikkat çekildiği ifade edildi. Yaşananların, bu yöndeki çabaların daha yoğun bir şekilde gösterilmesinin zorunluluğunu ortaya koyduğu ifade edilen açıklama şöyle devam etti:  “Kadınların yaşam hakkı, devlet tarafından ve yasalarla güvence altına alınmalı.  Kadınların uğradıkları her türlü şiddete karşı, erkek adalet değil gerçek adalet uygulanmalıdır. Bizler  ‘Anne lütfen ölme’  diyen o kız çocuğunun,  ‘Ölmek istemiyorum’  diyen Emine Bulut’un çığlıyız. Ve bu çığlık kadın düşmanlarından, katillerden ve erkek adaletten hesap sorana kadar dinmeyecek.”

 

Açıklamanın ardından ellerinde  “ #eminebulut anne lütfen ölme” yazılı pankartlar taşıyan kadınlar, FSM Bulvarı’ndaki Nilüfer Kent Konseyi önündeki kaldırıma oturarak sessiz eylem yaptı.