haber

Engelsiz Nilüfer Projesi’ne Ödül

Nilüfer Belediyesi, İkinci Yüzyıl Derneği’nin düzenlediği Yerel Yönetim Ödülleri’nde “Engelsiz Nilüfer Projesi” ile ödüle değer görüldü. Ödülü alan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer’i engelsiz bir kent haline getirmek için sayısız çalışma yaptıklarını belirterek  “Ama en temelde, zihinlerdeki engeli kaldırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Nilüfer Belediyesi Türkiye’ye örnek olan projeleriyle aldığı ödüllere yenilerini ekliyor. Nilüfer Belediyesi’nin, engelli bireylerin kent içinde yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmaları bir kez daha ödüle değer görüldü. İkinci Yüzyıl Derneği’nin verdiği Yerel Yönetim Ödülleri’nde Nilüfer Belediyesi de Engelsiz Nilüfer Projesi ile ödül aldı.

İkinci Yüzyıl Yerel Yönetim Ödülleri, Edremit Belediyesi’nin düzenlediği 4. Kitap Fuarı’nın son gününde törenle verildi.  İkinci Yüzyıl Derneği Başkanı Metin Işık'ın açılış konuşmasıyla başlayan törende aralarında Nilüfer Belediyesi’nin de bulunduğu 19 belediye hayata geçirdikleri örnek projeleri nedeniyle ödüllendirildi.

Nilüfer Belediyesi’nin ödülünü İkinci Yüzyıl Derneği Başkanı Metin Işık, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e verdi. Verilen ödülün kendilerini onurlandırdığını belirterek teşekkür eden Başkan Erdem,  Nilüfer’i engelsiz bir kent haline getirmek için çok sayıda çalışma yaptıklarını belirterek şöyle devam etti: “Ama en temelde, zihinlerdeki engeli kaldırmayı hedefliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınların, engellilerin ve diğer dezavantajlı grupların kenti eşit derecede kullandığı ve karar süreçlerine etkin bir şekilde katıldığı bir kent oluşturmaya çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımıza evden çıkıp toplum içinde sosyalleşebilmeleri için ihtiyaç duydukları eğitimleri veriyoruz.  Engelli vatandaşlarımıza spor olanakları sağlıyoruz, kültürel etkinliklerimizden ücretsiz yararlanma hakkı sağlıyoruz, onlara ücretsiz tatil olanağı sunuyoruz, çeşitli beceri edindiren eğitici faaliyetler yapıyoruz. Nilüfer’de görme engelliler kütüphanelerimiz aracılığıyla üç bin civarında sesli kitaba ulaşabiliyorlar. Kütüphaneye ulaşmada güçlük yaşayan her engellinin evlerine kitap götürülüyor. Kısacası onlara sosyal yaşama katılma imkânı sunuyor, engelli vatandaşların sosyal hayatta yaşadığı dezavantajları ortadan kaldırmaya çabalıyor ve öte yandan da toplumda engelliliğe dair farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.”

Nilüfer Belediyesi’nin engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak, onları sosyal hayatın içine almak için yaptığı çalışmalara kısaca değinen Başkan Erdem, “Bu alanda yaptıklarımızın ödüle değer görülmesi mutluluk verici” dedi.