haber

Filiz Ali babasını anlattı

Filiz Ali, bazı biyografilerde babası hakkında hatalar yapıldığını söyleyerek, ortaya koydukları belgelerle bunları düzeltmeye çalıştıklarını belirtti. Filiz Ali, Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna adlı eserlerinde kendi yaşamına ilişkin ipuçları verdiğini kaydetti.

Sabahattin Ali’nin gördüğü baskıları da anlatan Filiz Ali, Türkiye’nin bir dönemine de ışık tuttu. Filiz Ali yazarın en rahat yıllarının Ankara Devlet Konservatuarı’nın kuruluşunda çalıştığı dönem olduğunu bildirdi.

Filiz Ali, babasıyla 11 yıl geçirdiğini, ölümünden sonra ise fotoğraflarıyla yaşamak zorunda kaldığını anlattı. Bir okuyucunun sorusunu yanıtlayan Filiz Ali, Sabahattin Ali’nin ölümündeki sır perdesinin hala kaldırılmamasının ülke için bir trajedi olduğunu vurguladı. Ali, "Babam öldürülmesiydi belki Nâzım Hikmet öldürülecekti,” diye konuştu.

Eleştirmen Sevengül Sönmez, Sabahattin Ali’nin edebiyatın yanı sıra; iyi eğitimci, çevirmen, oyun yazarı, fotoğrafçı olmasının da eserlerine yansıdığını belirtti. Sönmez, “Sabahattin Ali, iyi bir aydındı,” dedi.