haber

Halil İbrahim Işık Band’dan caz ziyafeti

6.Nilüfer Caz Tatili’nde Halil İbrahim Işık Band sahne aldı. Yıllardır birlikte çalıştığı dostlarıyla caz tutkunlarının karşısına çıkan Halil İbrahim Işık, Balat Atatürk Ormanı’ndaki konserde büyük alkış aldı.

 

Türkiye cazının önemli isimlerini bir araya getiren Halil İbrahim Işık Band, Balat Atatürk Ormanı’nda unutulmaz bir konser gerçekleştirdi. 6. Nilüfer Caz Tatili  kapsamında düzenlenen konsere ilgi yoğun oldu.
Christian McBride, Kurt Elling, Dianne Reeves, Natalie Cole, Randy Brecker gibi caz dünyasının büyük isimleriyle sahne alan, Krzysztof Penderecki, Helmut Rilling ve Peter Gülke gibi Avrupa’nın ünlü şefleriyle çalışan, TTR Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile İstanbul Süperband ve Cemal Reşit Bigband’in 1.Trompetçisi olan Halil İbrahim Işık, Türkiye cazının önemli isimleriyle birlikte 2020 yılında yayınladığı albümü Ba-Be’de yer alan eserlerini Bursalı caz severlerle buluşturdu.
Saksafonda Serhan Erkol, Engin Recepoğulları, trompette Şenova Ülker, Halil İbrahim Işık, Barış Doğukan Yazıcı, trombonda Bulut Gülen, piyanoda Ercüment Orkut, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ediz Hafızoğlu’nun tüm hünerlerini sergilediği konser izleyicileri tam bir caz keyfi yaşattı.  
Konser sonunda sahneye çıkarak muhteşem bir konser veren  sanatçıları kutlayan Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, festival coşkusunun hafta boyunca programlanan konserlerle devam edeceğini söyledi.

Gençlerle Ritim Atölyesi

6. Nilüfer Caz Tatili konserlerin yanı sıra düzenlenen farklı etkinliklerle de müzikseverleri buluşturuyor. Caz Tatili kapsamındaki etkinliklerinden biri de Nilüfer Belediyesi Yüzüncüyıl Eğitim ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Akın Togay’ın verdiği eğitimde farklı coğrafyalara ait vurmalı çalgılar (Conga, Bongo, Djembe, Marakas, Cowbell, Agogo Bell, Guiro, Shaker, Darbuka) tanıtılırken, gençler kolektif biçimde bu enstrümanları kullanma fırsatı yakaladı. Eğitim hakkında bilgi veren Togay, “Atölyede gençlerin konsantrasyon düzeyinin yükseltilmesi, hafızalarının geliştirilmesi, beden koordinasyonlarının sağlanması, doğaçlama yeteneği, özgüven ve takım ruhlarını geliştirebilmelerini amaçlıyoruz” dedi.