Dünyanın en kaliteli enginarlarının yetiştirildiği Hasanağa bu yıl yedinci kez enginar festivaline ev sahipliği yaptı. Geleneksel hale gelen festivalde bu yıl da renkli görüntüler yaşandı. Yöre halkının yanı sıra Bursalılar'ın da yoğun ilgi gösterdiği 7. Hasanağa Enginar Festivali’nde stantlar kurularak vatandaşların dünyanın en iyi enginarlarını satın almaları sağlandı. En İyi Enginar Üreticisi ve En Leziz Enginar Yemeği yarışmalarında dereceye girenler ödüllendirildi. 


“En iyi enginar üreticisi” kategorisinde birinci Kadir Işık, ikinci Üzeyir Aslan, üçüncü de Ahmet Adalı isimli çiftçi seçilirken, jürinin titiz değerlendirmeleri sonucu “En leziz enginar yemeği” yarışmasında ise enginar tatlısı ile Fatmanur Zeyrek birinci, Şükriye Nalbantoğlu ikinci, Neşe Erken de üçüncü oldu.

Türkiye’de enginar üzerine yapılan tek festivalin Hasanağa’da yapıldığına dikkati çeken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Biz Nilüfer Belediyesi olarak her yörenin kültürünü, geleneğini ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Burada tarımı da güçlendirmeye, ürün yelpazesini artırmaya önem veriyoruz. En azından kendi bölgemizdeki tarımsal üretimin korunarak devam etmesi için çaba gösteriyoruz. Yıllardır tarım ve hayvancılık alanında envanter güncelleme çalışmaları yapıyoruz,” dedi. 

Nilüfer Belediyesi olarak Hasanağa’ya değer katan enginarı tanıtmak için 7 yıldır festival düzenlendiğini kaydeden Bozbey, “Sağlık açısından da son derece yararlı olan bu ürünün üretim ağını genişletmek istiyoruz. Ben yaz-kış hemen her hafta mutlaka enginar yerim. Çok büyük yararı olduğunu biliyorum, soframdan da eksik etmiyorum. Enginar, karaciğer ve kalbin en iyi dostu. O nedenle, Türkiye’nin dikkatini bu ürüne çekmek, yörenin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla festivalimizi sürdüreceğiz,” diye konuştu. 

CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan enginarın tarım ve ekonomiye katkısına dikkat çekerken, Vali Yardımcısı Hüseyin Eren de sağlığa olan faydalarıyla bölgesel kalkınma hakkında görüşlerini dile getirdi. 

Festivalde Nilüfer Belediyesi’nin yürüttüğü Nilüfer’in Çocukları Sanatla Büyüyor projesi kapsamında Hasanağa ve Ahmet Yesevi mahallelerindeki öğrenciler mini bir konser verdi. Nilüfer Halk Dansları ekipleri de festivalde yaptığı gösterilerle büyük beğeni toplarken, Başkan Bozbey ve protokol üyelerinin de halkla birlikte oyunlara katılması coşkuyu doruğa ulaştırdı.

Festivalin finaline ise Bursalı sanatçı Fettah Can damgasını vurdu. Ünlü sanatçı Fettah Can, söylediği şarkılarla hemşehrilerini coştururken, hayranları da parçalara hep bir ağızdan eşlik etti. Yaklaşık iki saat süren konser sonunda Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Karamık sanatçıya çiçek verirken yapılan havai fişek gösterisi izleyenleri mest etti.