haber

Hasanağa Enginar Festivali 10 yaşında

Kaliteli enginar üretimi ile adını Türkiye’ye duyuran Hasanağa’da hafta sonunda Enginar Festivali coşkusu vardı. Nilüfer Belediyesi’nin kırsalda üretimi artırmak, üreticiyi desteklemek ve Hasanağa’nın ünlü enginarını bütün dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlediği Hasan Enginar Festivali, geniş katılımla gerçekleşti. Bu yıl 10. kez düzenlenen festivale, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman ile Urla Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Göktuğ Özcan da katıldı.


Renkli etkinliklerin gerçekleştiği festivalde “En Leziz Enginar Yemeği” ve “En İyi Enginar Üreticisi” seçildi. Kendileri için düzenlenen etkinliklerde keyifli anlar yaşayan çocuklar,  Anneler Günü’ne özel olarak düzenlenen “Nilüfer Belediyesi Keçe Atölyesi”nde de keçelerden süs eşyaları yaparak annelerine hediye etti.


Asma yapraklı enginar yemeği çok beğenildi
“En Leziz Enginar Yemeği Yarışması” festivalin en fazla ilgi gören etkinliği oldu. Enginar dolmasından, tatlısına farklı lezzetler yapan kadınlar en iyi seçilmek için sunumlarıyla birlikte jüri karşısına çıktı. 15 yemeğin katıldığı ve jürinin karar vermekte zorlandığı yarışmada, asma yapraklı enginar dolması yemeği ile Sümeyra Çakmak birinci olurken, Semra Sönmez beşamel soslu enginar yemeğiyle ikinci, Gönül Erken de enginar tatlısı ile üçüncü seçildi.


En iyi enginar üreticisine ödül
12 üreticinin katıldığı “En İyi Enginar Üreticisi” kategorisinde de Hüseyin Uçar birinci, Mehmet Bayraktar ikinci, Süleyman Uçar da üçüncü oldu. Dereceye girenlere ödüllerini, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Urla Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Göktuğ Özcan ile Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç verdi.

 

Konuşmasına anneler gününü kutlayarak başlayan Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Nilüfer Belediyesi’nin yerel festivallere çok önem verdiğini vurgulayarak, “Yerel üretimi, üreticiyi desteklemek geleceğimize sahip çıkmamız anlamına gelir. Enginarın coğrafi işaretini almaya çalışıyoruz. Eğer enginarın coğrafi işaretini alabilirsek buraya daha fazla insan gelecektir. Sizlerden bundan sonraki festivallerimize eşlerinizi dostlarınızı da getirmenizi istiyoruz” dedi.


Festivalde müzik ve dans şöleni
Yarışmaların ardından Nilüfer Halk Dansları Topluluğu roman havası ile izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Nilüfer Halk Dansları Topluluğu damat halayı oynarken izleyenler de onlara eşlik etti. Dans gösterisinin ardından sahneye çıkan Nilüfer Roman Orkestrası da verdiği konserle coşkuyu zirveye taşıdı. Gecenin sonunda ise Nilüfer Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu seslendirdiği parçalarla büyük alkış aldı.